Nepoznané miesta
očami tých, ktorí ich poznajú
29. 4. 2021
Projekt Nepoznaný Liptov nám predstavia tí, ktorí v cestovnom ruchu pracujú a tento kraj je zároveň ich domov, či už získaným alebo nájdeným. Ich práca je mnohokrát iná, ako si mnohí predstavujú. Nie sú v teréne toľko, koľko by chceli, častokrát strávia hodiny pri administratívnej robote. Napriek tomu im práca pre Liptov dáva zmysel a tieto miesta poznajú inak, ako ostatní.
Prečo „Nepoznaný Liptov“?
“Liptov je jedným z najnavštevovanejších horských regiónov na Slovensku, a to najmä vďaka prírodnému bohatstvu, top strediskám a vysokej úrovni ponúkaných služieb. Každý deň dovolenky na Liptove môže byť iný.
Uvedomujeme si však, že Liptov má aj množstvo iných krás, ktoré sú častokrát „ v tieni najväčších lákadiel Liptova“. Prostredníctvom projektu Nepoznaný Liptov chceme ukázať návštevníkom jeho nepoznané krásy, skryté a neobjavené kultúrno-historické a prírodné poklady. Návštevníci Liptova budú mať príležitosť spoznať históriu a súčasnosť salašníctva, život pastierov na salaši, dozvedieť sa prečo je Liptovská bryndza tá najlepšia, objaviť horské studničky, vyvieračky a travertíny, remeselnícke umenie miestnych majstrov ale aj menej známe horské trasy a krásy tunajších lúk.
Súčasťou projektu sú aj podujatia, ktoré umožnia návštevníkom spojiť sa s projektom, prípadne si aj vyskúšať niektorú z aktivít, ako napríklad exkurzie na salaši, ukážky výroby syrov, korbáčov, bryndze, prehliadky múzea s výkladom, ochutnávky vody z horských prameňov alebo prednášku s horským vodcom.
Je to pre nás veľká výzva a zároveň cítime silnú podporu všetkých partnerov projektu. Robíme tento projekt s nadšením a láskou a veríme, že návštevníci naše úsilie ocenia,” výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková
Čím je táto téma lákavá pre cestovateľov?
“Ľudia, ktorí radi cestujú a objavujú nové miesta majú potrebu sa o nich dozvedieť viac. Snažia sa nájsť neprebádané zákutia a odniesť si so sebou zážitok na celý život. Práve všetky tieto možnosti nám Liptov ponúka. Je to krásne miesto, v ktorom je stále čo objavovať. Má mnoho zákutí a nádherných miest, ktoré nepoznajú ani ľudia, ktorí tu prežili celý život.
Možno ste niektoré z miest, ktoré navštívite spolu s nami už poznali, ale vždy sa hodí poznať viac. Sledujte celý náš projekt „Nepoznaný Liptov“, aby ste objavili nepoznané.” Zuzana Kokavcová
Prvá téma, je téma salašníctva. Čo je na tejto téme zaujímavé?
“Salašníctvo neodmysliteľne patrí k Liptovu. Krásne podhorské lúky sú ako stvorené pre chov týchto zvierat. Pri tejto téme mi ako prvé príde na um rodina s deťmi, ktorá príde na Liptov. Keďže tu máme viacero salašov, návšteva spojená s ochutnávkou výrobkov zo salaša je viac-menej „nutná“. Ako my Liptáci vieme, pri salašoch sa nachádzajú aj stáda ovečiek, ktoré si priamo pred našimi očami pochutnávajú na zelenej trávičke. K tomu strážcovia stáda – ovčiarske psy – a bača. Idylický pohľad, nemyslíte?
Dnešné deti, a v neposlednom rade aj ich rodičia, sú veľmi zvedavé, preto verím, že naše priblíženie témy salašníctva bude pre nich prínosom. Dozvedia sa ako salaše fungujú, ako ovce prežijú zimu, aká je práca pastiera, kedy sa rodia jahniatka, kedy sa ovce strihajú Verím, že si ľudia radi vypočujú aj podcast o salašníctve, budú nadšene počúvať, deti chvíľu posedia a nebudú mať potrebu ísť na hojdačku, či šmýkaľku, a aj týmto spôsobom si budú pamätať Liptov. Myslím, že si odnesú len tie najkrajšie myšlienky. ” Slávka Bušová
O čom budú ďalšie okruhy?
“Keď sa začal tvoriť projekt Nepoznaný Liptov, bolo náročné si vybrať okruhy a limitovať ich len na malý počet, aby sme vedeli ľudom poskytnúť zaujímavé informácie v rozsahu, ktorý bude tak akurát. Keď sa človek dostane do témy, chce vedieť viac až nakoniec zistí, že mu je stále málo. Tento rok sa preto projekt zameria na štyri hlavné okruhy.
Otvorenie nás čaká koncom apríla témou salašníctva a vyháňaním ovečiek, keď sa po zime po prvýkrát zazelená tráva na liptovských lúkach a príroda sa začína prebúdzať k životu. Ďalšou témou sú studničky a pramene, ponory a vyvieračky, na ktorej spolupracujeme predovšetkým s odborníkmi zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Vidieť ako tí ľudia milujú prírodu, rozumejú jej a vážia si tú neskutočnú krásu a bohatstvo, ktoré na Liptove máme bolo veľmi podnecujúce a sama sa neviem dočkať, kedy sa dozviem viac informácii a objavíme s rodinou nové, aj pre nás stále nepoznané, miesta Liptova.
Región Liptov je bohatý nielen na svoje prírodné, ale aj kultúrne dedičstvo. To sa zachovalo najmä vďaka ľudom, ktorí prenášali svoje skúsenosti na ďalšie generácie, učili ich zručnostiam, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi vzácne. Preto sa v tretej téme bližšie pozrieme na remeselníkov, ktorí nám rozpovedia príbehy a predstavia krásne práce.
Štvrtou, skvele načasovanou jesennou témou, budú krásy liptovskej prírody, horské výstupy a lúky. Liptov je jedným z top horských destinácii Slovenska, ktorí milovníci turistiky radi navštevujú obzvlášť na jeseň keď slniečko na horách ešte stále príjemne hreje, ale nepáli. Okrem toho, že si pri tejto téme predstavíme nepoznané miesta, rozšírime vaše vedomosti o poznatky ako sa na horách správať, a pomôžeme vám lepšie porozumieť sile matky prírody. Touto témou nás budú sprevádzať ľudia, ktorí horám rozumejú najlepšie a hory sú ich domovom. ” Veronika Koštialová
Ako sa môžu ľudia dozvedieť o jednotlivých okruhoch?
“Trvalo udržateľný cestovný ruch je náš cieľ, na prírode nám skutočne záleží, a preto sa snažíme čoraz viac zameriavať na online a znižujeme tak tlačenú reklamu na minimum. Inak tomu nebude ani v našom novom projekte Nepoznaný Liptov, ktorý bude len v online.
Jednotlivé témy sú spracované vo viacerých formách, aby si každý našiel to svoje. Niekto si rád prečíta online článok, iný zas vypočuje podcast počas cesty autom alebo pri pohybe či športovaní. Tento webčlánok je jedným z množstva, ktoré na vás v projekte Nepoznaný Liptov čakajú. Ku každej téme spracujeme niekoľko pútavých článkov s odborníkmi, ktoré budú doplnené o dokumentárne fotografie.
Fotky a aktuality zo zákulisia projektu, ako aj upozornenia na nové články a množstvo iných informácií a pikošiek sledujte na našom regionálnom Facebookom profile @slovakia.visitliptov a Instagrame @visitliptov. Rýchlo a jednoducho zistíte kopec zaujímavých a aktuálnych tém pohodlne cez svoj mobil či tablet.
Jednotlivé témy Nepoznaného Liptova zhrnie dokumentárne video, ktoré si môžete pozrieť na našom webe alebo YouTube kanáli Region Liptov. Obraz a zvuk dokážu naše regionálne skvosty sprostredkovať oveľa hodnovernejšie ako akýkoľvek popis a šíriť ho ďalej do sveta.
Úplnou novinkou však pre nás budú podcasty. Verím, že podnietime predstavivosť a poodhalíme veľa zaujímavého. Započúvajte sa do Nepoznaného Liptova spolu s nami, verte mi, že bude o čom. No ako sa hovorí, vždy je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, takže najlepšou možnosťou ako sa dozvedieť ešte viac, je ich okúsiť na vlastnej koži, u nás na Liptove.” Katarína Šarafínová
Prečo myslíš, že je dobré, aby sa ľudia naďalej vzdelávali a objavovali iné miesta?
„Vzdelávať sa, posúvať sa dopredu, hľadať nové riešenia a odpovede, s tým by sme nikdy nemali prestať. Niekomu postačí dobrá kniha, u mňa vyhráva cestovanie. Nové kultúry, jazyky či zvyklosti, prírodné krásy, technické skvosty či šport. Svet ponúka neobmedzené množstvo podnetov, stačí hľadať a určite nájdete svojich favoritov. Niekedy však netreba ísť ďaleko, to čo hľadáte môžete mať rovno pod nosom. To je aj môj prípad – Liptov nie je len môj domov, je to aj moja obľúbená destinácia, ktorá ma aj po rokoch ešte stále dokáže prekvapiť a nadchnúť.“ Andrej Medla
Tvoj tip, na tému, resp. na miesto, ktorú by si určite nenechala ujsť.
„Okrem prírodných krás, ktorých má Liptov neúrekom mi od detstva vŕtalo hlavou ako je možné, že tie syrové parenice z Liptova, ktoré tak zbožňujem, vyzerajú tak podobne. Či už údené alebo neúdené sú skoro na vlas rovnaké!
Milujem všetky výrobky z mlieka, a preto si nenechám ujsť návštevu salaša, kde si môžem kúpiť čerstvé mlieko, bryndzu, alebo kvalitný syr, no veľmi by ma zaujímalo ako vyzerá ich výroba od úplného začiatku. Teším sa, keď sa dozviem kedy sa s ovčiarstvom začalo na Liptove, ako vyzerá taký život baču na salaši alebo akým spôsobom sa vyrábali mliečne výrobky kedysi a ako sa vyrábajú dnes, nech sa konečne dozviem ako sa tie syrové parenice vyrábajú.“ Jana Čížová
Ty si na Liptove krátko avšak predpokladám, že už máš nejaké obľúbené miesto.
„Na Liptove som necelý rok, a stále mám pocit, že som ešte nevidela všetky jeho krásy. Veľakrát to nie je ani o konkrétnom mieste, ako o možnostiach a pocitoch, ktoré Liptov ponúka. Keďže obľubujem športy, v zime je pre mňa nenahraditeľná blízkosť zasnežených svahov. Dokonalé sú ranné výstupy na skialpoch pri východe slnka s domácimi Liptákmi, ktorí sa „neoštiepkajú“ a následné lyžovanie v nepopísanom prašane. V lete je to zase beh či cyklistika po okolitých lúkach, kde má človek pocit, že Liptov je z každej strany opevnený mohutnými vrcholmi. Ale predsa, ak by som mala byť konkrétna, určite odporúčam zažiť zákutia Demänovskej doliny alebo východ slnka na Čereňovej skale ?.“ Terézia Šufliarska