Liptovské múzeum bolo založené v roku 1912 skupinou nadšencov okolo Artúra a Júliusa Kűrthiovcov, zoskupených v Liptovskej muzeálnej spoločnosti. Pôvodným sídlom múzea bola stará fara z 15. storočia, na mieste ktorej sa v súčasnosti nachádza mauzóleum Andreja Hlinku. Od roku 1937 múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia podľa projektu významného ružomberského architekta Vojtecha Donnera (1901 – 1945). Mecénom výstavby novej muzeálnej budovy, jednej z prvých účelových stavieb svojho druhu na Slovensku, bolo mesto Ružomberok. Stavbu realizoval miestny staviteľ Július Záchenský.
Expozície múzea ponúkajú návštevníkovi komplexný obraz o živej i neživej prírode Liptova. Predstavujú významné archeologické nálezy a lokality, jeho históriu od najstarších čias po súčasnosť i možnosť pokochať sa skvostami umeleckohistorických pamiatok regiónu. Najznámejšie sú vystavené v Galérii sakrálneho umenia a expozícii Štefana Šovánku. Osobitná pozornosť je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku a osobnosti Andreja Hlinku. Súčasťou ponuky je aj množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí a výstavných projektov. Obľúbené sú národné a medzinárodné prehliadky umeleckej fotografie, tradične spájanej s tvorivým autorským zázemím Ružomberka a inštitúciou Liptovského múzea. V sídelnej budove múzea v Ružomberku je prístupná novootvorená expozícia Poklady spod Likavy, ktorá obsahuje súbor 1868 strieborných denárov a 2 zlaté dukáty.
Liptovské múzeum a jeho expozície:
- geológia
- paleontológia a botanika
- zoológia
- feudalizmus, cechy a remeslá na Liptove
- národopis
- galéria sakrálneho umenia Liptova
- život a dielo Andreja Hlinku
- história výroby papiera
- z dejín mesta Ružomberok
Expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Viac informácií TU.
Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Viac informácií TU.
Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Viac informácií TU.
Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Viac informácií TU.
Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Viac informácií TU.
Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Viac informácií TU.
Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Viac informácií TU.
Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.
Viac informácií TU.
Jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.
Viac informácií TU.
Opíšte nám svoj zážitok