Pôvodným stavebníkom kúrie bol zakladateľ Žigmundovej línie – Žigmund I. Svätojánsky. Postavil ju na prázdnom mieste zdedenom po otcovi Štefanovi III. Svätojánskom. Miesto mu pripadlo ako synovský diel.
Neskôr si Michal X. Svätojánsky nechal postaviť na tomto pozemku, ktorý získal po vymretí priamych potomkov Žigmunda I., kaštieľ. Jeho syn Ladislav VI. Svätojánsky sa v roku 1693 stal grófom. Táto grófska vetva vymrela už Ladislavovým synom, grófom Jozefom II. Svätojánskym.
Jozef II. Svätojánsky však kaštieľ predal alebo postúpil príbuznému Františkovi VII. Svätojánskemu. V jeho časoch sa kaštieľ označoval ako „horný kaštieľ“, v 18. storočí ho nechal barokovo prestavať za 300 zlatých. Mal dvoch mladších bratov, Michala XVIII. Svätojánskeho a Vlka II. Svätojánskeho. Bratia využili to, že ich brat sa ako liptovský podžupan zúčastnil krajského snemu šľachticov v Bratislave (1728), obsadili kaštieľ a majetky si rozdelili bez jeho účasti.
„Horný kaštieľ“ pripadol Michalovi, keď sa František vrátil zo snemu, bratia ho nechceli do vlastného kaštieľa pustiť. Zašlo to až do takej miery, že musela zakročiť stolica, aby sa neposlušní bratia vzdali svojich nárokov.
Je zjavné, že kaštieľ nebol určený predovšetkým na bývanie. V priebehu rokov tu sídlilo kasíno a budova sa využívala na zábavné účely, panské svadby a bály. Neskoršie ho vlastnila židovská obec, od roku 1914 bol kaštieľ majetkom občanov Jána Kubovčíka a Čúrneho.
Väčšinu poschodia zaberá sála s dreveným stropom, kde niekedy bola židovská modlitebňa, v priľahlých miestnostiach židovská škola. Konávali sa tu obecné zhromaždenia, v rokoch 1918-1957 ochotníci využívali priestor pre divadelné predstavenia.
V súčasnosti kaštieľ slúži na individuálnu rekreáciu.