

Príbeh Liptovskej Mary
Vody Liptovskej Mary definitívne zmenili tvár krajiny. Obce v zátopovej oblasti patrili nielen medzi najstaršie na Liptove, ale aj na Slovensku. Pred výstavbou vodnej nádrže bol v oblasti uskutočnený archeologický záchranný výskum, pri ktorom sa v chotári obce Liptovská Mara našiel dôkaz o osídlení Liptovskej kotliny už v 9. storočí. Tým sa vyvrátilo zaužívané presvedčenie historikov, že Liptovská kotlina nebola osídlená skôr, než v 13. storočí. Výstavbou Liptovskej Mary bola nastolená otázka záchrany kultúrneho dedičstva, ktoré sa nachádzalo v zátopovej oblasti. Zachránené boli iba budovy alebo ich časti s historickou a umeleckou hodnotou. Niektoré z nich boli rozobraté a prevezené do Múzea Liptovskej dediny v Pribyline. Túto oblasť vždy sužovali povodne, ktoré sa opakovali takmer každý rok. Ničivé boli hlavne v rokoch 1683 a 1713, avšak v dejinách Liptova od začiatku 19. storočia, bola najkatastrofálnejšou povodeň z roku 1813. Škody na majetku dosiahli výšku takmer 2 milióny zlatých, zahynulo okolo 300 ľudských životov. Prvé práce na priehrade Liptovská Mara sa začali v roku 1965 geomorfologickými meraniami. S výstavbou samotnej vodnej stavby sa začalo začiatkom roku 1970. Vodné dielo vybudovala spoločnosť Váhostav, n. p. v rokoch 1965 až 1975. Pri výstavbe robotníci premiestnili 11 miliónov m3 zeminy, 300-tisíc m3 kameňa a viac ako 400-tisíc m3 betónu a železobetónu.
1965–75
trvanie výstavby
22km²
rozloha
45m
max. výška hrádze
účel
ochrana pred povodňami, elektrina, rekreácia
Časová os výstavby Liptovskej Mary

13 obcí
zatopených
940 rodín
vysídlených
viac ako
3400 ľudí
S presídľovaním obyvateľov Liptovskej kotliny sa začalo v roku 1969. Tí sa len bezmocne prizerali, ako buldozéry menia ráz ich rodného kraja. 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 000 obyvateľov, sa nedobrovoľne muselo vysťahovať. Najviac ľudí z obcí v zátopovej oblasti odišlo do Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Demänovej, Liptovskej Sielnice ale aj do iných obcí. Priehrada Liptovská Mara s vyrovnávacou nádržou Bešeňová totiž navždy pochovala pod vodnou hladinou 13 obcí, z toho 12 úplne…
Obce, ktoré zmizli pod hladinou:
Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky
Čemice, Demčín, Liptovská Mara, Liptovská Sielnica (pôvodná)
Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre, Nežitovce

Obec Liptovská Mara
Pôvodný názov obce do roku 1848 bolo Svätá Mara. Patrila medzi najstaršie a najvýznamnejšie stredisko svetskej a cirkevnej moci v 9.-10. storočí. Hlavným zdrojom obživy bolo poľnohospodárstvo, čiastočne priemysel a tiež pltníctvo. Najvzácnejšou pamiatkou bol gotický kostol Panny Márie z 13.storočia, z ktorého môžete vidieť vežu a drevený pranier, ktorý zhorel v roku 1873. V roku 1961 bolo v obci evidovaných 81 domov.
Obec Liptovská Sielnica
Najstaršia zmienka o obci pochádzala z roku 1256, kedy je spomínaná ako kráľovský majetok a súčasť hradného panstva Liptov kráľa Bela IV.. Od kráľa Mateja Korvína získava v roku 1463 výsady slobodného mestečka – práva mesta. Obyvatelia boli väčšinou roľníci, no postupne sa rozvíjali remeslá, výroba piva, plátna a sanitry. Rodákom z tejto obce je básnik Andrej Plávka (1907 – 1982). V tejto obci bolo v roku 1961 evidovaných 164 domov. Pri výstavbe Liptovskej Mary musela obec ustúpiť a vyrástla nová, modernejšia obec asi 2 km severne. Je to jediná zo zatopených obcí, ktorá bola nanovo vybudovaná.
Sokolče
Prvá zmienka pochádza z roku 1267 ako „TERRA POPULORUM DE SOLMUS“, keď kráľ Ladislav IV. daroval majetok zemanovi Damiánovi. Obec Sokolče sa spomína ako osada kráľovských sokolníkov, sokoliarov. Obec patrila medzi najvyspelejšie dediny stredného Liptova. Na jej území sa nachádzali dva mlyny, píla a plťovisko, ktoré sa spomína už v roku 1683 v nariadení uhorskej vlády o obchode na Váhu. Po zaplavení bola obec pričlenená obci Vlachy a bývalí rodáci sa každoročne stretávajú.
Parížovce
Okolo roku 1295 podaroval Karol Róbert pozemky bratom, z ktorých jeden sa volal Paris, od neho je odvodený aj názov Parížovce. V obci bol postavený goticko-renesančný kaštieľ z rokov 1490-1510, ktorý ešte rozšírili začiatkom 17.storočia. Pri vysídľovaní bol rozobraný a prenesený do skanzenu v Pribyline, v ktorom predstavuje dominantnú, cennú zachovaný pamiatku regiónu.
Liptovský Trnovec
Slobodnou obcou sa stal Liptovský Trnovec v roku 1429 s právom konať trhy, právo na rybolov aj ťažbu drahých a farebných kovov, s podmienkou odovzdania časti príjmov panovníkovi. Kráľovským mestečkom sa stal Trnovec až v roku 1449, kedy ho menoval sa kráľ Matej Korvín. V 19. storočí tvoril Trnovec spolu s inými mestami (Ružomberok, Partizánska Ľupča, Liptovský Mikuláš a Sielnica) veľký farbiarsky cech.
Čemice
Názov obce je odvedený podľa Čema, ktorého v roku 1287 kráľ Ladislav IV. povýšil na zemana. Obec dlho pretrvávala ako zemianske sídlo a v roku 1961 v obci žilo len 74 obyvateľov.
Jarkovice
Obec, v ktorej žili najmä želiari(roľníci bez záprahu) ležala v bezprostrednej blízkosti obce Liptovská Mara, s ktorou dočasne tvorili jednu obec. Najstaršia zmienka o obci pochádza z roku 1469.
Dechtáre
Názov je odvodený od pôvodných obyvateľov, ktorí vyrábali decht – konzervačnú látku stavebného dreva. Vznik obce sa datuje už v 12. storočí a počas feudalizmu sa rozlišovali Vyšné a Nižné Dechtary. Neskôr sa obec premenovala na Dechtáre. V roku 1961 bolo v obci 340 obyvaeľov a 81 domov, ktorý sa živili poľnohospodárstvom a pltníctvom.
Ráztoky
Zmienka o obci je z roku 1336 a názov obce je odvodená od toho, že Váh sa v tejto časti roztekal do ramien, ktoré v lete vysychali.
Paludza
Zmienka o obci je z roku 1246 a to uskutočnení výmeny Belom IV. za obec Ďarmoty. Názov obce je odvodený od mena Palud. Obyvatelia obce boli zväčša poľnohospodári. Bol tu postavený známy drevený artikulárny kostol pre evanjelikov stredného a dolného Liptova. Rodákmi tejto obce bol aj známky šíriteľ kultúry Gašpar Fejérpataky – Belopotocký alebo Samuel Lischovíni a tiež štúrovský básnik Ján Čajak st.
Vrbie
Predpokladá sa, že názov je odvodený od častého výskytu vŕb v tejto oblasti. V obci žil zemianky rod Demkovcov. Osada sa nachádzala v miestach, kde je spodná vodná nádrž Bešeňová.
Sestrč
Vďaka potoku s týmto názovom pomenovali aj túto obec, ktorá mala medzi osadami osobité postavenie. Nachádzal sa tu hostinec, mäsiarstvo, obchod a píla. V obci pod Chočskými vrchmi kedysi zastavovali koče v troch smeroch: smerom na Liptovskú Annu až Malatinú, smerom na zelený Prosiek a smerom na zelenú Liptovskú Sielnicu, Kvačany a Liptovské Matiašovce. Táto malá obec zohrávala osobitú úlohu v kultúrnom, spoločenskom a obchodnom živote.
Nežitovce
Boli jednou zo štyroch menších obcí, z ktorých sa skladala obec Bobrovník. V roku 1828 tu žilo 57 obyvateľov a do roku 1940 sa ich počet zvýšil na 103. Názov obce pochádza z 13. storočia, kedy tam žil istý Mese, ktorý získal majetok v podobe územia, kde sa aj usadil. Podľa zvyklosti sa názov osady odvádzal od jeho mena, ktorý mal aj maďarský tvar Mesehaza. Ten vyskytuje aj v písomnostiach zo 14 – 16. storočia. Názov Mežice sa uvádza v písomnostiach zo 16. storočia a ten sa fonetickou úpravou vytvoril novodobý názov Nežitovce.
zeminy
11 miliónov m3
kameňa
300-tisíc m3
železobetónu
viac ako 400-tisíc m3
okt 1963 – vláda schválila predbežné plány na výstavbu vodnej elektrárne
1965 – Spustenie prípravných a stavebných prác
1969 – začiatok presídľovania
1971 – preloženie cestnej komunikácie Ivachnová – Liptovský Mikuláš
1973 – preloženie železničnej strate Liptovská Teplá – Liptovský Mikuláš
1975 – začiatok napúšťania vodného diela
1977 – dokončenie diaľničného úseku D1 Liptovský Mikuláš – Ivachnová
1980 – Liptovská Mara dosiahla max. prevádzkovú hladinu 564,89 m n. m.
Historické videá o Liptovskej Mare
Pamiatky z Liptovskej Mary
Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec nájdete v skanzene Pribylina
Artikulárny kostol bol prenesený z Paludze do obce Svätý Kríž v rokoch 1974 až 1982
Kópiu kostola Panny Márie z Liptovskej Mary postavili v Pribyline
Pri kolibe Gréta nájdete miniskanzen zatopených obcí Liptovskej mary

Osobnosti Liptovskej Mary
Podujatia k téme 50. výročia Liptovskej Mary
Galéria








