Liptovské droby
Chutia za každej doby
Liptovské droby sú tradičným druhom jaterníc so zemiakovou náplňou, ktoré sa vyrábajú starou remeselnou metódou na území Liptova. Pozostávajú z jedinečnej korenenej zemiakovej zmesi so škvarkami, cibuľkou a cesnakom, ktorá je plnená do bravčových alebo hovädzích čriev. Nájdete ich v ponukách dobrých reštaurácií ako aj vo vybraných obchodoch a tak si ich viete pohodlne a jednoducho pripraviť aj doma, kedykoľvek na ne dostanete chuť. V roku 2021 boli Liptovské droby zaregistrované do systému kvality Európskej Únie ako potravina s chráneným zemepisným označením (CHZO).
Bez švábky by to nešlo
Liptovské droby boli oddávna obľúbenou pochúťkou obyvateľov Liptova pri rôznych oslavách, na jarmokoch alebo hodoch. Všetko to začalo príchodom zemiakov na územie Slovenska. Zemiaky sa začali pestovať v Liptove v polovici 18. storočia. Ľudovo sa im odvtedy hovorí švábka.
Zemiaková kaša, halušky a Liptovské droby
K rozšíreniu pestovania zemiakov prispela katastrofálna neúroda obilia v rokoch 1771 až 1773. Zemiaky sa postupne stali jednou z hlavných zložiek výživy obyvateľstva a vyslúžili si označenie „druhý chlieb“. Vymedzená zemepisná oblasť – Liptov bol vždy významnou zemiakarskou oblasťou Slovenska a súčasne bol sebestačný aj v chove hospodárskych zvierat, najmä ošípaných a oviec. Optimálne využitie vedľajších jatočných produktov bolo veľmi dôležité z ekonomického hľadiska pre obyvateľov Liptova.
Stravovanie obyvateľstva v Liptove bolo založené na domácich potravinových zdrojoch. Jedným z nich boli zemiaky. Zemiaky sa jedli samotné ako hlavné jedlo, alebo s rôznymi prílohami. Okrem zemiakovej kaše, halušiek a koláčov zo zemiakového cesta stali sa obľúbenou pochúťkou Liptovské droby. Pripravovali sa zo škrabaných surových zemiakov, ktorých pestovanie sa v Liptove úspešne darilo vďaka zloženiu pôdy, klimatickým podmienkam a jednoduchými podmienkami pri ich pestovaní.
Jedna z prvých písomných
zmienok o Liptovských
droboch je z časopisu Zvesti z
roku 1930.
V knihe „Slovenská ľudová
kuchárka pre každý stôl“ z roku
1944 je možné nájsť jeden z
prvých dochovaných receptov na Liptovské droby.
Ochutnaj európsky unikát
Od roku 2021 sa Liptovské droby stali európskym unikátom a môžu sa pýšiť „titulom“ Chránené zemepisné označenie
(CHZO), zaregistrované v systéme kvality Európskej Únie.
Čo CHZO garantuje ?
Európska komisia zdôrazňuje jedinečnosť registrovaných regionálnych výrobkov tým, že: “Vďaka uznaniu Zemepisného označenia môžu spotrebitelia rozlišovať kvalitné výrobky a dôverovať im.”
Pre CHZO je typická garancia pôvodu a kvality výrobku. V prípade Liptovských drobov sa všetky fázy výrobného procesu musia uskutočniť v regióne Liptov. Výrobný proces a kvalita výrobku sa pravidelne kontrolujú a dokumentujú.
Je jednoduché ziskať CHZO ?
Liptovské droby sú v poradí len 12 výrobkom s označením CHZO na Slovensku. Tento fakt hovorí za všetko. Trvalo
dlhých 5 rokov kým úsilie a spolupráca Liptákov priniesla vytúžené ovocie.
Na začiatku, v roku 2016 vzniklo občianske združenie Liptovské droby. Táto iniciatíva postupne naberala na sile a spojila
čoraz viac ľudí. Podarilo sa vybrať zjednotenú receptúru, prekonať byrokratickú perepúť a napokon získať vytúžené
Chránené zemepisné označenie.
Nie sú droby ako droby
Receptov na droby je v Liptove neúrekom avšak v snahe získať CHZO sa vybrala zjednotená receptúra, ktorá reprezentuje celý región. Táto receptúra v sebe kombinuje tradičnú chuť a kvalitu použitých surovín a práve preto „nie sú droby ako droby“.
Je dôležité, aby sme nezabúdali na naše korene, na našu históriu…
Ján Blcháč, nositeľ myšlienky potreby CHZO
Kde si pochutnať na Liptovských droboch
Výrobcovia Liptovských drobov
Liptovské droby a šialence gurmánske
Rodinná firma Štefan Tkáč GURMÁN je regionálny výrobca tradičnej Liptovskej špeciality. Tradícia firmy sa datuje už od roku 1965. Zárukou kvality sú poctivo vybrané slovenské suroviny o čom svedčí aj fakt, že výrobca je držiteľom značky kvality SK.
Liptovská potravinárska spoločnosť
Liptovská potravinárska spoločnosť pôsobí na trhu od roku 2010. Vyrába ošúpané surové a varené zemiaky, vákuovo balené, v rôznych tvaroch. Do portfólia výrobkov patria aj tradičné liptovské pochúťky Liptovské droby a Liptovské šialence.
Z čoho sú vyrobené
Ako rozpoznať pravé Liptovské droby
Výrobok má valcovitý tvar. Priemer výrobku je 3 až 5 cm a je dlhý 10 až 25 cm s hmotnosťou 100 až 300 g. Črevá sa po naplnení na požadovanú dĺžku zaviažu drevenou špajdľou. Črevo tesne dolieha k náplni, ktorá je pripravená z nastrúhaných zemiakov, mletých škvariek a cibule na jemnú štruktúru a s koreninami a cesnakom. Konzumáciou sa tepelne upravujú pečením.
Podiel zemiakov v liptovských droboch na 1 kg je 75 – 85 % hmotnosti, škvariek 8 – 10 % hmotnosti, bravčovej masti 5 % a soli najviac do 1,7 %. Konzistencia výrobku je mäkká, povrch hladký, mierne vlhký a čistý. Farba na povrchu je svetlosivá a na priereze je sivožltá. Vôňa a chuť je zemiakovo-korenistá. Liptovské droby sa predávajú uvarené a pred priamou konzumáciou sa tepelne upravujú pečením.
Ako si pripraviť
Ako si pripraviť lahodné Liptovské droby
Liptovské droby si doma môžete pripraviť na rôzne spôsoby.
Pripravte si ich jednoducho doma kedykoľvek na ne dostanete chuť.
Netreba sa ich báť
stačí ich iba do rúry vložiť
alebo na panvičke
chvíľu opražiť.
Klasika
Potrebujete:
✓ Balenie Liptovských drobov
✓ Šmalec – bravčová masť
✓ Papier na pečenie
Servírujte s prílohou podľa vašej chuti:
✓ Kyslá kapusta
✓ Čalamáda
✓ Cvikla
✓ Baranie rohy
✓ Chren
iné…
vyhrejete rúru na 160-170 °
pripravíte plech a papier na pečenie
Liptovské droby položíte na plech
a dobre potriete šmalcom
vložíte do rúry na teplovzdušný program 30-40 min.
podľa chuti môžete na záver zapnúť gril program 5-10 min.
Recepty
Máte svoj odskúšaný a chutný recept s liptovskými drobmi? Podeľte sa oň so svetom a napíšte nám na: liptovskedroby@visitliptov.sk
Partneri