ALPINE PRO je popredným výrobcom športového, outdoorového a lyžiarskeho oblečenia, obuvi a doplnkov. Sú to predovšetkým jarné, jesenné a lyžiarske bundy, nohavice, funkčná spodná bielizeň, tričká, mikiny, obuv, batohy a ďalšie športové doplnky. Produkty ALPINE PRO sú rozdelené je nasledujúcich kategórií: Outdoor, Performance, Authentic a Ski.
Národopisné múzeum bolo zriadené rozhodnutím Okresného národného výboru v Liptovskom Hrádku uznesením č. 214 zo dňa 15. júna 1955 ešte ako Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu. Na Národopisné múzeum Liptova bolo premenované až v roku 1960, kedy bola rozšírená aj jeho zberná oblasť na územie celého Liptova. Od roku 1974 je organizačne pričlenené k Liptovskému múzeu v Ružomberku. Od roku 2004 je novým sídlom Národopisného múzea historická budova Soľného úradu.
Stále expozície:
HISTORICKÁ SOĽNÁ CESTA – pozostáva z výtvarných diel a textového materiálu. Približuje dejiny obchodu so soľou a cesty, ktorými táto vzácna surovina do Liptovského Hrádku prichádzala.
MODROTLAČ V LIPTOVE – dejiny modrotlačiarstva ako cechového remesla v Liptove, prezentácia ľudového odevu a bytového textilu z modrotlače, výstava modrotlačových foriem. Rekonštrukcia dielne posledného majstra Daniela Žišku z Hýb.
GALÉRIA PALIČKOVANEJ ČIPKY – liptovská paličkovaná čipka, charakteristické vzory čepcových čipiek, čipka používaná v ľudovom odeve a bytovom textile. Prezentácia projektu Čipkárska cesta.
ÚRAD PREFEKTA LIKAVSKO – HRÁDOCKÉHO KOMORSKÉHO PANSTVA – expozícia dobového nábytku s bohatou zbierkou poľovníckych trofejí približuje obdobie konca 18. a začiatku 19. storočia, kedy bola budova Soľného úradu sídlom prefekta likavsko – hrádockého komorského panstva.
EXPOZÍCIA OVČIARSTVA – špecializovaná expozícia pastierskej kultúry je vybudovaná v podkroví historického objektu. Má nadregionálny charakter a jej cieľom je prezentácia kultúrnych tradícií spojených s tradičnými formami chovu oviec. Okrem drevených salašných stavieb a úžitkových predmetov na spracovanie ovčieho mlieka sú tu odevy a charakteristické odevné doplnky ovčiarov z viacerých regiónov Slovenska. Samostatnú časť tvorí Galéria ľudového výtvarného prejavu.
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Horský Hotel Mních*** sa nachádza v krásnej prírode za dedinkou Bobrovec, kde svojim návštevníkom okrem ubytovania, reštaurácie a FUN arény ponúka pestré možnosti aktívneho využitia voľného času.
E-bike požičovňa
Požičajte si e-bike alebo bicykel a objavte okolie hotela – Bobroveckú dolinu, ktorá je obklopená vysokými skalami a ihličnatými lesmi. Z Bobroveckej doliny sa ľahko napojíte na Podtatranskú magistrálu.
Horský hotel má k dispozícii aj e-bike nabíjaciu stanicu s konektormi Shimano, Bosch a Yamaha, ktorá je vybavená aj vzduchovým kompresorom a základným servisným náradím.
Užite si krásy Liptova s minimálnou námahou a vydajte sa na krásne cyklotrasy v okolí. V novej prevádzke Stará Zvonica v Nižnej Boci na vás čaká útulné ubytovanie, domáca kuchyňa, vlastná pekáreň, veľké detské ihrisko, ale aj dobre vybavená požičovňa elektrobicyklov pre dospelých.
E-bajky je možné zapožičať si na základe rezervácie na recepcii, následnom podpísaní zmluvy o prenájme a uhradení určenej zálohy. E-bajky sa požičiavajú na 4 hodiny, celý deň, v prípade záujmu alebo dlhšieho pobytu v Starej Zvonici aj na viac dní za výhodnejšiu cenu. K zapožičaniu elektrobicykla dostanete aj nabíjačku, prilbu a fľašu.
TrickLandia – galéria trick-artu a optických ilúzií – je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Obsahujú trick-artové obrazy, rozšírenú realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe.
- Tricklandia sa rozprestiera na ploche 500 m2
- Počas výstavby sa spotrebovalo viac ako 200 m2 zrkadiel
- Na obrazy minuli 2000 sprejov
- Výroba exponátov si vyžadovala 6m3 dreva a 9600 skrutiek
- Čaká vás 15 trick-artových obrazov, 6 m vysoká kniha a 7 ďalších exponátov
Hrajme sa s rozumom
Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici je miesto, kde na ploche 500 m2 nájdete množstvo hier a atrakcií, naučíte sa dopravné predpisy, vyskúšate si rôzne hračky. Aj ich obchodík je zameraný na netradičné hračky, vďaka ktorým sa deti aj dospelí dokážu hrať nie len zábavne, ale aj s rozumom. V Dobrej Hračke zastávajú názor, že hračky, ktoré predávajú vedia najlepšie priblížiť na základe osobnej skúsenosti a preto ich tam aj sami testujú a hrajú sa s nimi.
Plocha 600 m2, moderné technológie a tradične aj novinky – interaktívnu stenu a podlahu, chrobáčika, prehliadku štítov. Pokračuje výstava „Dialóg s planétou“ od cestovateľa a dokumentaristu Pavla Barabáša, ako aj virtuálna prehliadka neprístupných siení jaskyne Domica. Doplnkové výstavy:
- Máj-Jún 2024 / pomocou rozšírenej reality tu rozpohybovali obrazy Ľubomíra Korenka
- Júl-September 2024 / Astro výstava
- Október-December 2024 / Tatranské sedmové karty, ktorá spája prezentáciu historických osobností a tatranských motívov. Viac info o aktuálne výstave na webe.
Mincovníčkovo vám ponúka jedinečnú možnosť prežiť príbeh života mince – jej narodenie v mincovni i počatie v zemských hĺbkach. Uvidíte ho očami, ktorými ste sa už dlho nepozerali, alebo sa budete pozerať prvý krát. Spoznáte dotyk kovu s ohňom a vodou, zostúpite do útrob zeme za zlatonosnou rudou a nakoniec zakúsite skutočnú dražbu, keď minca začína svoj nový život v jemných rukách zberateľov.
Vvynikajúci zážitok pre celú rodinu.
MINCOVNÍČKOVO – krajina bájnej podzemnej ríše AGHARTHA
Z Aghathy sme na Liptove pre Vás ešte objavili zatiaľ krajiny Netopierkovo, sv. Barborku a Permoníkovo. Viac vám napovie mapa a náš web www.aghartha.ak.
Viac o Jánskej doline sa dozviete na stránke Jánska dolina.
Najväčší športový obchod na Liptove ponúka kompletný sortiment pre šport a voľný čas od najlepších svetových značiek ako Mammut, Salomon,Salewa, Dynafit, Columbia, Oakley, Nike, Adidas, Puma, Roxy, Quiksilver, Volcom, Alife and Kickin, Burton, Rossignol,
Atomic, McKinley a ďalšie.
V ponuke služieb je servis športovej výstroje, požičovňa bicyklov, lyží a snowboardov a skialpovej výbavy.
Miesto dokonalého odpočinku kde sa od prvého momentu cítite ako v inom svete. Komplex tradičných budov v upravenej záhrade s letnou terasou, bezpečné miesto na hranie pre deti ako aj pokojné wellness s bazénom. Čerstvé suroviny + nadaní kuchári + originálne receptúry + milá obsluha = recept na Vašu spokojnosť. Belgické črty majiteľov nájdete aj v ponuke tých najlepších belgických pív.
Túžite po skutočne dokonalom oddychu?
Návštevu sauny podstupujeme najmä kvôli jej blahodarným účinkom na organizmus a oddychu od každodenného zhonu.
Súčasťou Relax centra Sojka je:
- vírivý bazén
- parná sauna
- bylinková sauna
- fínska sauna
- infra sauna
- multifunkčná masážna sprcha
- Kneippov kúpeľ
- ochlaďovacia kaďa
- oddychová miestnosť
- krytý bazén (16×4)
- detským bazén
Neubytovaní hostia sú taktiež vítaní!
Wellness pre deti do 16 rokov je v resorte k dispozícii iba vo vybraných termínoch.
Športový obchod v Ružomberku – ponúka kompletný sortiment pre šport a voľný čas od najlepších svetových značiek ako Mammut, Salomon,Salewa, Dynafit, Columbia, Oakley, Nike, Adidas, Puma, Roxy, Quiksilver, Volcom, Alife and Kickin, Burton, Rossignol, Atomic, McKinley a ďalšie
V ponuke služieb je aj servis športovej výstroje.
Pre tých, ktorí hľadajú zastavenie v dnešnom hektickom živote, je reštaurácia McDonald‘s Liptovský Mikuláš príjemnou oázou pokoja. Prináša príjemný zážitok a ponúka prvotriednu kvalitnú kávu a chutné menu za priaznivé ceny. Prevažnú časť ponuky tvoria rozličné burgery, najtypickejším produktom je Big Mac. Avšak, môžete tu nájsť aj vegetariánske varianty jedál. K tomu sa snažia produkovať jedlá udržateľne, šetrne k životnému prostrediu a zodpovedne k zamestnancom.
Vychutnajte si chutné a rýchle menu či prvotriednu kvalitnú kávu za priaznivé ceny. Reštaurácia McDonald‘s ponúka rozličné burgery, najtypickejším produktom je Big Mac. Avšak, môžete tu nájsť aj vegetariánske varianty jedál. K tomu sa snažia produkovať jedlá udržateľne, šetrne k životnému prostrediu a zodpovedne k zamestnancom.
Viac o Liptovskom Mikuláši sa dozviete na stránke Mestský turizmus Liptovský Mikuláš.
Jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Prejdete si miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca. Čelovú lampu dostane každý návštevník pred vstupom, špeciálny odev ani obuv nepotrebujete.&
Autom sa dostanete k platenému parkovisku 200 m od štôlne (cesta 1.tr L. Mikuláš – L. Hrádok, odbočka Smrečany – Žiar)
Prístup k štôlni autobusom: Pravidelná linka L. Mikuláš – Žiar, 20 min. chôdze z konečnej zastávky.
Navtívte s vašíni deťmi SV. BARBORKU – krajinu bájnej podzemnej ríše AGHARTHA. Z Agharthy sme na Liptove pre Vás objavili zatiaľ krajiny Netopierkovo, Mincovníčkovo, sv. Barborku a Permoníkovo. Viac vám napovie mapa a web www.aghartha.sk.
V severnej časti Jánskej doliny v Národnom parku Nízke Tatry vo výške 766 metrov nad morom sa nachádza vstup do jedinej celoročne sprístupnenej jaskyne na Liptove – Stanišovskej jaskyne. Stanišovská jaskyňa geneticky súvisí s Malou Stanišovskou jaskyňou (840 m) a Novou Stanišovskou jaskyňou (2 334 m), ktorej vchod sa nachádza vo svahu oproti.
V roku 2010 miestni členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti sprístupnili 410 m dlhú prehliadkovú trasu a Stanišovská jaskyňa sa stala štvrtou turisticky sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Prehliadku, ktorá trvá 45-60 minút, môžu turisti absolvovať denne. Dokonalý zážitok zažijú pri objavovaní čarovného podzemia so sprievodcami – jaskyniarmi, ktorí návštevníkov oboznámia nielen s históriou jaskyne, ale aj množstvom podrobností z jaskyniarskeho života. Trasa vedie popri stenách, ktoré voda a matka príroda vymodelovala do neopísateľných tvarov.
Na cestu si návštevníci posvietia čelovou lampou, ktorú dostanú pred vstupom. Špeciálny odev ani obuv nie sú potrebné. Bezplatné parkovisko sa nachádza priamo pred jaskyňou. Ideálny cieľ pre celú rodinu.
Základné parametre:
Celý názov: Malá Stanišovská jaskyňa
Zadelenie jaskyne: Prírodná pamiatka
Dĺžka a hĺbka jaskyne: 871m a 28m
Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne: 177m
Prejdené metre v sprístupnenej časti: 410m
Dĺžka vstupu: 45-60 min.
Poloha: Jánska dolina, Liptovský Ján
Geomorfologická jednotka: Nízke Tatry
GPS koordináty: N 49° 00` 29„, E 19° 40` 27„
Navštívte s vašími deťmi NETOPIERKOVO – krajinu bájnej podzemnej ríše AGHARTHA.
Z Aghathy sme na Liptove pre Vás objavili zatiaľ krajiny Netopierkovo, Mincovníčkovo, sv. Barborku a Permoníkovo. Viac vám napovie mapa a náš web www.aghartha.ak.
Viac o Jánskej doline sa dozviete na stránke Jánska dolina.
Objavuj liptovské jaskyne:
Pod južnými svahmi Západných Tatier stojí Múzeum liptovskej dediny Pribylina dokumentujúce ľudovú architektúru Liptova. Začalo sa stavať v súvislosti so zaplavením rozsiahleho územia na západ od Liptovského Mikuláša pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara.
Z jedenástich zatopených obcí sem preniesli najvýznamnejšie kultúrne pamiatky, ktoré dnes tvoria základ expozície múzea. Pôvodné stavby boli rozobrané na mieste vzniku a ich vzácne časti sa previezli a osadili do presných kópií pôvodných objektov. Vzniklo tak najmladšie múzeum v prírode na Slovensku, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.
K najväčším klenotom svetskej a sakrálnej ľudovej architektúry patrí goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický Kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Kaštieľ patrí k najstarším zemianskym stavbám Liptova a pri jeho prehliadke zaujmú viaceré architektonické detaily a neskorogotické nástenné maľby. Kostol je oveľa starší, jeho základy sú románske a pochádzajú pravdepodobne z 12. storočia. Bol prestavaný v druhej polovici 13. storočia, neskôr ho rozšírili a v 17. storočí pristavili vežu. Zaujímavým objektom je aj jednotriedna škola s bytom učitela z Valaskej Dubovej a expozícia dobových úľov v ovocnom sade pri škole.
Pri múzeu pôsobí škola ľudových remesiel, ktorá v letnej turistickej sezóne návštevníkom približuje ukážky ľudových remeselných techník (tkanie, paličkovanie, práca s drevom, kovom a kožou, pletenie košíkov zo slamy, atď.), ako aj liptovské zvyky a obyčaje.
V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice.
K pravidelným podujatiam organizovaným v múzeu patrí v poslednú nedeľu v máji Ovčiarska nedeľa – Ovenálie, júnová Detská nedeľa, júlová Nedeľa rodákov, augustová Včelárska nedeľa, septembrový Deň sv. Huberta, októbrové Poďakovanie za úrodu a decembrové Vianoce v Liptove.
Múzeum má vlastnú zooexpozíciu zameranú na chov domácich zvierat a hydiny. Atrakciou múzea je chov huculských koní s možnosťou jazdy pre návštevníkov.
Live kamera
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny
Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.
Historická budova múzea na mieste niekdajšieho zájazdného hostinca, spomínaného už v 17. storočí. Primárne slúžila budova ako hotelové a stravovacie zariadenie. Čiastočne sa zachovalo až do 70. rokov 20. storočia. Múzeum Čierny orol slúžil aj ako centrum kultúrneho života, ktoré svojím významom presiahlo hranice Liptovského Mikuláša. V roku 1830 sa tu začala písať história slovenského ochotníckeho divadelníctva. Neskôr v budove sídlili viaceré spolky, vrátane kultúrneho a čitateľského spolku “Větín”. Počas prvomájovej demonštrácie v roku 1918 odznela pred jej účastníkmi, zhromaždenými na nádvorí Čierneho orla, Mikulášska rezolúcia, prvý verejný dokument, ktorým sa slovenský národ otvorene prihlásil k právu na sebaurčenie a k myšlienke česko-slovenskej vzájomnosti. V súčasnosti je v budove umiestnená unikátna expozícia Z dejín lovu, poľovníctva a rybárstva na Liptove a konajú sa tu početné kultúrne a vzdelávacie podujatia.
Múzeum Čierny orol je súčasťou expozície Liptovského múzea v Ružomberku.
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny
Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.
Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok združuje historické objekty Vážnica a Klopačka, ktoré dokladajú tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva. Tie sa uchovali v aktívnej podobe až do 2. polovice 19. storočia. V priestoroch Klopačky sa nachádza galéria vybraných reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu. Dielo „De re metallica libri XII“ ilustruje vývoj baníctva po 16. storočie s technologickými prvkami a ťažobnými postupmi typickými aj pre liptovský región.
Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva v Liptove doplnená odevom baníka, zbierkou banských svietidiel a pracovných nástrojov. Múzeum baníctva a hutníctva Maša Liptovský Hrádok približuje formou dvojrozmerných panelov s textovou časťou a bohatým ilustračným materiálom históriu ťažby a spracovania kovov. Ťažilo sa v Bocianskej a Ľupčianskej doline a na Magurke. Rovnako v oblasti Liptovského Hrádku, Kriváňa, Západných Tatier a Čierneho Váhu. A tiež v centrálnej časti Nízkych Tatier a priestore Dúbravy a Liptovských Kľačian. Rovnako približue históriu dolnoliptovského baníctva a hutníctva v Revúckej doline, na okolí Bieleho Potoka, Liptovskej Lúžnej, Korytnice a v doline Bystrô. Súčasť Cesty baníctva – poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.
Hrad Likava stojaci v severozápadnom cípe Liptova sa po prvý raz spomína v roku 1315. Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Hunyadyovci v druhej polovici 15. storočia postupne prestavali a rozšírili pôvodné jadro hradu a vybudovali tzv. dolný hrad. V druhej polovici 17. storočia Thökölyovci dobudovali fortifikačný systém, avšak ani ten hrad na začiatku 18. storočia neochránil. Ustupujúce vojská Františka Rákocziho ho v roku 1707 zbúrali.
Hrad postupne pustol a stala sa z neho len ruina. Po rozsiahlej rekonštrukcii v posledných rokoch bola verejnosti sprístupnená Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia z dejín Likavského hradu.
Prístup: autom do obce Likavka, z Likavky (autobusová zastávka) pešo po červenej asi 30 min., pešo z Ružomberka (železničná stanica) po červenej asi 1 hodinu.
Hrad sa nachádza na trase červenej turistickej značky, ktorá vedie z Ružomberka a Likavky na Veľký Choč. Pri prechode cez stavenisko diaľnice je nevyhnutné použiť prechodové galérie a koridory a rešpektovať usmernenia pracovníkov diaľničnej a stavebnej spoločnosti. Upozorňujeme návštevníkov, že trasa prechádza členitejším lesným terénom a horským chodníkom, miestami so strmším stúpaním.
Hrad Likava patrí medzi expozície Liptovského múzea v Ružomberku.
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny
Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.
Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny v dome s originálnym pôvodným vybavením. Pre múzejné účely ho daroval posledný majiteľ Daniel Böhmer. Banícky dom má päťpriestorovú dispozíciu s pôvodným vykurovacím systémom. Vstupným priestorom je pitvor, ktorý okrem komunikačnej funkcie slúžil aj na prípravu jedla. Predná izba bola len príležitostne obývanou miestnosťou. V zadnej izbe, ktorá v minulosti slúžila na spávanie a denný život, je expozícia z dejín baníctva v okolí Vyšnej Boce. V dome sú dve komory, jedna tzv. izbenná na príležitostné spávanie a uloženie perín a oblečenia, druhá komora slúžila na uloženie hospodárskeho riadu a potravín. V hospodárskom objekte, “staji”, ktorá je súčasťou usadlosti, sa nachádza expozícia chovu dobytka, oviec a lúčneho hospodárenia, ktoré sa v Bocianskej doline vyznačovali charakteristickými znakmi a po utlmení banskej činnosti sa stali jedným z hlavných zamestnaní tunajšieho obyvateľstva.
V letnom období sú pripravované ukážky tradičných foriem transportu sena “Bocké batohy” a príležitostné podujatia venované baníckym tradíciám Bocianskej doliny. Súčasť Cesty baníctva – poznávacieho a zážitkového produktu z portfólia Liptovského múzea v Ružomberku. Národná kultúrna pamiatka.
Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.
Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.
Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.
Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.
Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.
Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.
Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.
Archeoskanzen Liptovská Mara – Havránok – jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku.