Chaty a útulne na Ceste hrdinov SNP
Turistika je nádherný šport, pri ktorom je najdôležitejšie spojenie človeka, pohybu a prírody. Môžete sa vybrať na ľahšiu či náročnejšiu trasu, spojiť turistiku s lanovkou alebo objaviť čaro nepoznaného. Aj preto sme sa rozhodli navštíviť vďaka projektu Nepoznaný Liptov chaty a útulne. Poďte s nami objavovať slovenské hory v turistických topánkach. Stoja zato v každom ročnom období, sú prosto nádherné a dokážu aj prekvapiť.
Chát a útulní po hrebeni Nízkych Tatier je hneď niekoľko. My sme sa pozreli na niektoré, ktoré sú po Ceste hrdinov SNP. Najdlhšia turistická trasa na Slovensku je práve Cesta hrdinov SNP. Turisti, ktorí majú túto trasu v nohách potvrdzujú, že najviac premenlivé počasie je práve na hrebeni Nízkych Tatier, ale vraj je tento úsek aj najkrajšia časť cesty. A to, že majú pravdu sme sa presvedčili aj my, keď sme točili dokumentárne video na jednom úseku v Nízkych Tatrách v blízkosti Liptova. Počas jeho natáčania sme navštívili útulňu Ramža, majestátny Chopok, útulňu Ďurková aj chatu Magurka. Uvideli sme nádheru našich hôr, silu prírody s jej neustálou premenlivosťou, objavili hĺbku samoty aj stretli ľudí, pre ktorých sú zážitky viac ako honba za materiálnymi statkami. Poďme na to…
Cesta hrdinov SNP
Celá trasa je skutočne záber na kondíciu aj čas. Najdlhšia pešia trasa na Slovensku má totiž celkovú dĺžku zhruba 770 km a v priemere sa zvláda za 25 – 28 dní. Siaha zo severovýchodu Slovenska (Dukliansky priesmyk) až na západ Slovenska po Devín. Turistická trasa vedie významnými pohoriami ako Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty a prechádza niektorými mestami. Je to napríklad Bardejov, Trenčín, Stará Turá či Devín.
Nechajme však mestá a ponorme sa do Nízkych Tatier, teda skôr vystúpajme k nim. Hrebeňovka cez Nízke Tatry je krásna, ale aj náročná, je to turistika na viac dní a my sme ju tentokrát neabsolvovali vkuse, ale zbehli sme aj do civilizácie. V našom rozprávaní sa zameriame na chaty a útulne – miesta, kde môžeme po kilometroch putovania skloniť hlavu aj unavené telo a doplniť chýbajúcu energiu.
Útulňa Ramža
Prespávačka na horskej chate je magickým spojením s prírodou. Má svoju jedinečnú atmosféru. Samozrejme najprv sa k tej chate či útulni musíte dostať. My sme začali turistikou na maličkú, menej známu útulňu po Ceste hrdinov SNP, ktorá má meno Ramža. Je jednou z niekoľkých útulní na hrebeni Nízkych Tatier. Nachádza sa vo výške 1260 m n. m. a je častým cieľom turistov pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier. Treba si dať pozor. Ramža sa nachádza v lesnom poraste severne od chodníka, tak nie je veľmi dobre viditeľná. Treba sa držať vychodenej odbočky. Jej interiér je skromný, ale pre nenáročných turistov je výborným miestom na prenocovanie. Trebárs aj vtedy, keď idete so psom. Prameň pitnej vody sa nachádza asi 300 metrov západne od útulne. Večer pri ohni alebo piecke na hrebeni hôr je niečo čo vás vytrhne z reality. Spí sa skromne na drevenej prični a v spacáku. Teplo z piecky však zahreje dostatočne a človek zistí, že toho vlastne až tak veľa ani nepotrebuje. V inej časti roka je možné si postaviť aj stan pri útulni, ale to nebol náš prípad. Jeseň taká výba – bolo sychravo, teploty klesali rýchlo smerom dole a dážď sa približoval a bohužiaľ neobišiel nás.
Chopok – druhý najvyšší štíť Nízkych Tatier, dostupný pešo aj lanovkou
Po návrate z Ramže sme išli na návštevu do Liptovského Mikuláša. Mesto medzi horami je centrom regiónu Liptov a ideálny štartovací bod na výlety plné zážitkov aj na spoznávanie menej poznanej stránky regiónu Liptov. Náš cieľ sú však chaty a útulne po hrebeni Nízkych Tatier, takže ráno opúšťame Liptovský Mikuláš. Z Demänovskej Doliny, z Jasnej až na vrchol Chopka sme sa vybrali už prvými lanovkami z Bielej Púte a z Priehyby. Vstúpili sme tak na tú najznámejšiu a asi aj najpoznanejšiu časť nášho putovania cez Liptov. Väčšina ľudí vyjde na Chopok lanovkami. My sme išli zo severnej strany, ale táto možnosť tu je aj pri ceste z juhu, z Horehronia.Niektorí sa vyberú ďalej na turistiku, ale väčšina len prejde po hrebeni smerom na východ alebo na západ a urobí si pekné fotky, niečo dobré zje a vypije v reštaurácii Rotunda a opäť sa zvezie dole lanovkami. Jedinečný zážitok je aj možnosť prespať na vrchole v hoteli Rotunda, ale to už je iný príbeh, ktorý s chatami a útulňami veľa spoločného nemá. Pri peknom počasí, ktoré na Chopku prialo aj nám, zažijete úchvatné výhľady. Ako na dlani máte Nízke Tatry, Západné Tatry, Chočské vrchy, Veľkú Fatru, Liptov ako taký aj s Liptovskom Marou v jej centre a za chrbtom krásne Horehronie, ktoré ešte podčiarkne aké nádherné je Slovensko a jeho majestátne kopce a výhľady z nich.
Ďurková – útulňa pod Chabencom
Z Chopku na útulňu Ďurkovú je to po vlastných zhruba 5 hodín cesty. Náš cieľ Ďurková vo výške 1 750 m n. m. je úplne iná liga ako Ramža. Hlad aj smäd nehrozia, na mieste je príjemný chatár. Určite vyskúšajte tunajší čajík z horských bylín a doplňte si energiu z viacerých jedál, ktoré vám v útulni ponúkajú. Na chate sú celoročne, takže môžete zavítať hocikedy. Po výbornom jedle sa môžete vyspať vo veľkom podkroví na matracoch. Náš prípad bol iný, keďže sme boli so psom, ale aj tak sme a vyspali výborne, keďže v krbe horel oheň a únava zohrala tiež svoje. Navyše bolo treba ráno aj skoro vstávať, keďže sme chceli dokončiť hrebeňovku cez Nízkej Tatry.
Počasie pri turistike
Pri turistike nikde nepodceňte počasie. Počasie na horách býva nevyspytateľné. Treba byť pripravený na viaceré alternatívy a hlavne nepreceňovať svoje sily a ak nie je vhodné počasie, kondícia alebo iný problém treba túru odložiť alebo zrušiť.
Nás ráno čakalo prekvapenie v podobe snehu a hmly. V horách sa skutočne počasie zmení veľmi rýchlo. Predpoveď teda nevyšla a nám nezostávalo po vystúpení na hrebeň nič iné ako sa vrátiť a radšej vyčkať ešte jednu noc a vyskúšať šťastie na ďalší deň. Počasie potrápilo aj ďalších turistov, takže sme neboli na chate sami a deň pri kartách, hre na gitaru a rozprávaní o turistike, prírode, živote ušiel rýchlo.
Skutočného žolíka sme si vytiahli na druhý deň, počasie sa totiž umúdrilo. Za bežných okolností by sa teda dalo pokračovať, ale turistika je aj o tom vedieť sa správne rozhodnúť, nezariskovať zbytočne, len preto, že cieľ sa zdá byť blízko.
Chata Magurka
Ten sneh v nás vzbudzoval rešpekt, nechceli sme riskovať a radšej sme sa rozhodli bezpečne zostúpiť. Vybrali sme sa na obľúbenú chatu Magurka. Horská chata Magurka 1050 m n. m. sa nachádza v bývalej baníckej osade Magurka, v krásnom prírodnom prostredí Nízkych Tatier v závere Ľupčianskej doliny. Chata s reštauráciou je otvorená celoročne a v porovnaní s chatami, ktoré sme využili na našom putovaní je iná. Má vysoký komfort, ale stále si uchováva aj pravú atmosféru horských chát. Dobre nám u nich padlo čapované pivko a výborný divinový guláš. Keby ste mali chuť na horskú cyklistiku, tak si na Magurke viete zapožičať e-bike a ak prídete na svojom, tak si ho tu môžete bezplatne dobiť. Táto chata môže byť tiež nástupným miestom pre mnohé turistické výlety z Liptova, ale aj príjemnou bodkou za putovaním po nepoznaných miestach, ktorých je na Liptove aj v jeho okolí stále neúrekom.
Región Liptov treba zažiť, má úžasnú prírodu a svoje neopakovateľné poznané, ale aj nepoznané čaro…
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.