Najkrajší a najkratší výstup na hrebeň Nízkych Tatier
Petra Jurečková – Marketingový špecialista
september 2021
Hrebeň Nízkych Tatier je veľmi obľúbený a vyhľadávaný. Jeho rozmanitosť, výhľady a hlavne ten pokoj, ktorý tam človek zažíva je mnohokrát až neopísateľný. My sme sa na hrebeň Nízkych Tatier vybrali z Chaty Magurka banským náučným chodníkom. Sprevádzala nás Petra Jurečková, ktorá sa citlivým spôsobom stará o marketing chaty Magurky a túto oblasť si doslova zamilovala.
Peťka nachádzame sa v bývalej banskej oblasti, v malej osade Magurka. Ako by si priblížila miesto, kde práve stojíme ľuďom, ktorí sem plánujú prísť?
Začala by som asi tým, že Magurka je najvyššie položená osada na Slovensku a podľa mňa je zároveň aj jednou z najkrajších slovenských osád, kde je zachovaný pokoj a prírodná krása. Osada sa nachádza vo výške 1050 m n. m. pod hrebeňom Nízkych Tatier a obklopujú ju končiare Chabenec, Zámocká hoľa a Latiborská hoľa. Magurka je známa svojou bohatou banskou históriou, ktorá začala v 13. storočí ťažbou zlata, neskôr striebra a antimónu. Po približne 700 rokoch ťaženia drahých kovov a antimónu bola ťažba v roku 1923 ukončená. V tom období mala obec okolo 600 obyvateľov, prevažne to boli banícke rodiny. Momentálne tu trvalo žije možno päť, šesť ľudí; demograficky osada upadá. Na druhej strane sa tu však rozvíja chatový turizmus, čoho príkladom je aj chata Magurka, kde sa práve nachádzame.
Ako sa vieme do osady Magurka dostať? Je tu dobrá dostupnosť?
Magurka je dobre dostupná pre každého, pretože sa tu dá dostať autom. Z obce Partizánska Ľupča pokračujeme dlhou Ľupčianskou dolinou smerom na obec Železnô, až pokiaľ sa dostaneme na križovatku ku Chate Magurka, odkiaľ nás čakajú ešte tri kilometre cesty autom priamo do osady; teda priamo ku horskej Chate Magurka. Prepojenie vedie po asfaltovej ceste a dostane sa tu aj auto s nízkym podvozkom, pokiaľ je šofér trpezlivý. Určite si treba dávať pozor na nerovnosti, avšak pri správne zvolenej rýchlosti sa všetko dá bezpečne prejsť. Pomalšia rýchlosť autom a dlhšia cesta dolinou je však okamžite odmenená tým, že Magurka je nielen skvelým východiskovým bodom na nádherné túry na hrebeň Nízkych Tatier, ale zároveň sa tu môžu dostať aj starší ľudia, ktorí sa môžu nadýchať horskej atmosféry, rovnako ako aj rodiny s menšími deťmi, z ktorých vyrastajú nádejní turisti.
Čo samotná chata, akú ma kapacitu, a aká je v nej atmosféra?
Na Chate Magurka, rovnako ako v celej osade a jej okolí nie je takmer žiadna dostupnosť signálu. Keď si chce človek oddýchnuť od mestského života, tak toto je to správne miesto. Nechávame ľudí samých objavovať, atmosféra tejto lokality sa dá ťažko zachytiť foťákom. Stretávame sa stým, že návštevníci častokrát nevedia úplne do čoho idú. Mnohokrát sú milo prekvapení. Chata má kapacitu 35 pevných lôžok a 10 prísteliek, a takmer každá izba má vlastné sociálne zariadenie. Pod chatou sa nachádza priestranná lúka, kde sa môže stanovať. Je to vďačné miesto pre rodiny s deťmi a aj pre tých, ktorí chcú vyskúšať stanovanie, no zároveň mať doslova plán B v prípade zlého počasia. Chata má aj vlastnú kuchyňu, ktorú si mnohí, nie len ja, pochvaľujú. Kuchári varia s radosťou, a okrem chutných teplých jedál odporúčam ochutnať aj domáce fit tyčinky. Chata Magurka ponúka komfort a pohodlie horskej chaty aj pre náročnejších turistov, zároveň však nesklame tých, ktorí radi prespia aj pod holým nebom.
Ako sa z Teba stal marketingový poradca tejto oblasti? Myslíš, že je potrebné robiť osvetu chate a jej okoliu?
Chatu Magurka som objavila pri porade, ktorá sa konala práve v salóniku chaty. Nielen ten deň, ale tiež samotné miesto bolo pre mňa od začiatku magické, a to platí doteraz. Vždy, keď sem prídem, a hoc aj po desiatykrát sa prejdem rovnakým chodníkom, toto okolie a chata nestratili pre mňa čaro. Hlavne pre mladšie generácie je Magurka málo poznané miesto, ktoré má neskutočnú históriou a nádhernú prírodu. Preto som rada, že sme sa vo firme rozhodli spojiť s novými majiteľmi chaty, Mirkou a Mirom Melušovcami a pomôcť tomuto miestu fungovať nielen offline, ale stíhať aj dobe sociálnych sietí a online marketingu. Cítime určitú zodpovednosť a potrebu citlivo pracovať s neprimeranou propagáciou. Ako som spomínala, nechávame ľudí samých objavovať, no zároveň im poskytujeme informácie o mieste alebo aj o počasí , nakoľko chata funguje celoročne a v zime je tiež vyhľadávaná.
Vašou zásluhou je aj zážitková mapa pre najmladších, počuť tu často džavot detí?
Ale áno, Magurka je určite príjemným rodinným miestom. Pod chatou, pri lúke, ktorá je zároveň aj miestom na stanovanie je veľké detské ihrisko z agátového dreva, ktoré neruší okolie a teší najmladších.
Spomínaná zážitková hra s permoníkom Hybajkom je inšpirácia pre rodiny s deťmi, ako spoznať okolie a spestriť si pobyt. Na Chate Magurka získate hraciu kartu s otázkami a s mapou. Keď nájdete vyznačené miesta, nájdete aj správne odpovede a tie si poznačíte do svojej mapy. Všetky indície sa nachádzajú do 30 min. chôdzou od Chaty Magurka. Za odmenu získate zľavu v našej reštaurácii podľa počtu nájdených miest. V mape sa vám prihovára permoník Hybajko, čím sme zároveň chceli zhmotniť a ukázať deťom aj banský svet, resp. svet banských škriatkov a priblížiť im históriu tohto miesta.
Aká túra nás dnes čaká?
Dnes nás čaká túra na hrebeň Nízkych Tatier smerom do sedla Latiborskej hole. Pôjdeme od chaty po modrej turistickej značke, potom po červenej a vracať sa budeme žltou značkou. Je to zároveň aj trasa banského náučného chodníka, ktorý sa volá Magurský zlatý chodník. Cestou uvidíme 10 náučných panelov aj významové odbočky. Urobíme si taký okruh na necelých 9km. Trasa je pomerne nenáročná, prvá polovica vedie po zvážnici v miernom stúpaní. Strmšie stúpanie je len tesne pod vrcholom hrebeňa. Tu sa ale môžeme každú chvíľku zastaviť a kochať sa končiarmi, ktoré sa vôkol zjavujú a aj zabudneme na stúpanie. Keď sa dostaneme na samotný hrebeň, máme možnosť si oddýchnuť a doslova chuť len tak si ľahnúť, pretože hrebeň nie je exponovaný a je mäkký, trávnatý, na jeseň pestro sfarebený. To sa dostaneme do Latiborského sedla, z ktorého prejdeme asi kilometrovou prechádzkou po hrebeni na Striebornicu. Záver túry je tiež krásnou prechádzkou pralesovým lesom, kde sú veľké, husté paprade a mach, zachovalá príroda. Celý okruh sa nachádza v treťom stupni ochrany Národného parku Nízke Tatry. Preto treba rešpektovať pravidlá, ktoré sú tu samozrejme prísnejšie, ako pri bežných prechádzkach lesom. Náučný chodník je značený zelenou uhlopriečkovou značkou.
Prečo vznikol Magurský zlatý chodník?
Ako sme už neraz spomenuli, osada Magurka má bohatú banskú históriu, bola založená v 13. storočí a pre monarchiu bola veľmi významná pre svoje ložiská zlata. Niektoré pozostatky banského zázemia ako vstup do štôlní či banský vodovod by sám človek len ťažko hľadal. A keďže nie je nič lepšie, ako vidieť miesto na vlastné oči, rozhodli sme ukázať a priblížiť ich prostredníctvom náučného chodníka. Jeho stavbu iniciovalo o.z. Priatelia Magurky, texty vznikli v spolupráci s emeritným profesorom Martinom Chovanom z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Dovolím si zacitovať chatára Mira, ktorý to trefne zhodnotil: Prírodné bohatstvo merateľné váhou vyťaženej hmoty je nespochybniteľné, no jedinečnosť tohto prostredia spočíva aj v jeho výnimočnosti z titulu lokality ležiacej v lone ešte stále takmer neporušenej, panenskej, nefalšovanej nízko-tatranskej prírody. Magurka si zaslúži obdiv i úctu za už dosiahnuté, no je nesmierne dôležité, aby neuvážené a často len komerčné rozhodnutia súčasnosti trvalo nepoškodili jej budúcnosť. Veríme, že aj zásluhou tejto aktivity – náučného banského chodníka – sa Magurke podarí získať nových obdivovateľov a neskôr aj ochrancov týchto hodnôt.
Na záver túry si môžeme na vlastnej koži vyskúšať ryžovanie, na chate máme ryžovacie panvice. Nedajte sa nachytať, vyryžovať si svoju zlatinku nie je také jednoduché!
Aké sú ďalšie možnosti výstupu na hrebeň Nízkych Tatier? Ktoré túry by si odporučila?
Na výber je niekoľko variantov, dajú sa zvoliť aj podľa náročnosti. Najjednoduchšia je prechádzka cez les smerom na Železnô, v zime dostupná na bežkách.
Ďalšia z možností je výstup na Salatín (Nízke Tatry). Od chaty je to zhruba 19km a celkovo to trvá okolo 7hodín. Moja obľúbená trasa je po zelenej značke smerom na Mestskú horu, odtiaľ sa dá prejsť buď na Chabenec alebo na druhú stranu smerom na Ďurkovú, Zámostskú hoľu a môžete si vybrať či po žltej alebo modrej turistickej značke naspäť ku chate. Nezabúdame ani na cyklistov, ktorí k nám môžu zavítať od Liptovskej Osady alebo z druhej strany – od Partizánskej Ľupče.
Peťka nás previedla a ukázala nám krásnu túru v menej známej oblasti. Marketing pre Chatu Magurka robí s citom a obdobne sa správa aj k prírode a jej okolí. Ako sama tvrdí, toto miesto má čo ponúknuť v akýkoľvek deň. Zlé počasie? Chvíľku posedíš, poklopká ti dážď na okne, potom spŕchne a môže sa ísť do pralesa a na hrebeň na to pravé turistické objavovanie.