Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 15.4.
Najlepšie obdobie jar (marec, apríl)
Potrebné vybavenie: lavínová výbava, mačky a čakan
Popis trasy
Baranec je dominantou Žiarskej doliny a v rámci Západných Tatier aj jedným z najvyšších kopcov s výškou 2185 metrov. Veľká časť trasy je absolvovaná peši, preto je potrebné mať osvojený pohyb na mačkách a používanie čakanu.
Rovnako, väčšina trasy je orientovaná severozápadne, takže v tejto oblasti v zimných mesiacoch takmer vôbec nesvieti slnko. Často je tu preto je možné naďabiť na prachový sneh, aj keď v iných častiach doliny je už dávno premenený slnečnými lúčmi. Takéto tienisté a strmé svahy však môžu byť veľmi nebezpečné, hlavne v decembri a januári, keď tu lúče slnka nedočiahnu, tým pádom nie je možná stabilizácia snehu a môžu sa práve tu tvoriť nestabilné vrstvy v snehu. Odporúčame preto vybrať sa na túto túru práve koncom marca, resp. začiatkom apríla, keď je sneh v tejto oblasti už pomerne stabilizovaný a na iných svahoch je zas príliš teplo. Vzhľadom na sklon ale treba vždy sledovať aktuálne podmienky a vývoj lavínovej situácie.
Výstup
Trasa začína v ústí Žiarskej doliny, priamo na parkovisku. Mierne stúpanie, prvých cca 5 kilometrov vedie cestou na Žiarsku chatu. Dolina býva niekedy upravená ratrakom, prejazdená snežným skútrom, alebo má vyšľapanú stopu od iných skialpinistov. Na cca piatich kilometroch má dolina prevýšenie približne 400 metrov. Trasa plynule prechádza okolo Žiarskej chaty, ktorá je ideálnou zastávkou na občerstvenie pred náročnejšou (a strmšou) časťou výstupu.
Od Žiarskej chaty vedie výstup smerom ku bývalému lyžiarskemu vleku, vpravo od turistického chodníka. Od tzv. starého vleku trasu križuje potok. V prípade silnej zimy môže byť zamrznutý, no ani počas slabších zím nie je problém cezeň preskočiť. Vhodné miesto na jeho prechod je v strede starej zjazdovky. Často je možné orientovať sa aj stopami iných skialpinistov, alebo je možné využiť gps navigáciu a gpx súradnice, ktoré sú súčasťou článku.
Zo začiatku sklon ešte umožňuje výstup na pásoch, ale ďalej je už žľab strmý, a je výhodnejšie ísť peši alebo na mačkách s lyžami na batohu. Celý výstup od potoka má prevýšenie takmer 800 výškových metrov, čo dá zabrať aj zdatným skialpinistom. Výhoda tohto strmého výstupu je, že sa dá na hrebeň dostať pomerne rýchlo. V poslednej časti výstupu sa žľab stráca a výstup vedie po hrebeni až na samotný vrchol. V tejto časti je obyčajne snehu menej a vplyvom vetra môže byť vyfúkaný až na trávu a skaly.
Zjazd
Zjazd má viaceré varianty. Priamo z Baranca vedú tri žľaby: Maďarský, Jarný a Centrálny. Najťažší je centrálny, pretože v jeho strede sa pri slabých zimách nachádza malý ľadopád. Zvyšné dva sú jednoduchšie, napriek tomu sú odporúčané iba skúseným a dobrým lyžiarom. Slabší lyžiari môžu využiť variantu pokračovania po hrebeni smerom na Smrek, alebo až do Žiarskeho sedla.
Z hrebeňa sú pekné výhľady všade navôkol a zjazd zo Žiarskeho sedla by nemal byť problémom ani pre o niečo slabších lyžiarov. Veľmi dôležité je ale sledovať podmienky, pretože tu aj na jar môže byť sneh veľmi tvrdý, často treba čakať až do poobedia aby povrch konečne zmäkol a užiť si tak lyžovačku.
Symbolický cintorín obetiam Západných Tatier – toto pietne miesto vytvorili pracovníci Horskej služby v Západných Tatrách vzhľadom na rastúci počet obetí horských nešťastí v priebehu posledných dvoch desaťročí a s prihliadnutím na snahy pozostalých a priateľov umiestniť pamätné symboly na miestach nešťastí.
Medvedia štôlňa – je najdlhšia štôlňa v masíve Západných Tatier a zároveň jediným sprístupneným starým banským dielom na Liptove. Podzemné priestory odhalia tajomstvá banskej práce, spôsoby prepravy banského materiálu i prekážky, s ktorými sa baníci počas svojej práce stretávali
Autobusom: Zastávka v doline, autobus však chodí zriedkavo
Autom: Veľkokapacitné, nestrážené, platené parkovisko s WC, priamo na začiatku trasy
Žiarska chata – funguje tu kuchyňa a bufet s bohatou ponukou nápojov i jedál. Pozor, nie je možná platba kartou.
Žiarska chata – odporúčame rezervovať si ubytovanie s predstihom vzhľadom na obľúbenosť a dostupnosť chaty. Víkendy bývajú často rezervované aj mesiace vopred.
V okolí parkoviska sa nachádza niekoľko ďalších zariadení, ktoré ponúkajú aj reštauračné i ubytovacie služby – Hotel Spojár, Salaš Žiar, chata Kožiar, chata Třinec.
+
exponovaný, ťažký zjazd
vďaka strmému výstupu rýchlo na hrebeni
sneh sa tu drží do neskorej jari
–
v zime často lavinózny
pri severozápadnom prúdení majú žľaby nedostatok snehu