Domov Veľký Choč z Valasskej Dubovej Veľký Choč z Valasskej Dubovej

Veľký Choč z Valasskej Dubovej

Valašská Dubová - Stredná Poľana – Veľký Choč (1611 m n.m.)
Typ: Vysokohorská túra, Vrcholová túra
Náročnosť: 5 - veľmi ťažká
Dĺžka trasy: 9.6 km
Stúpanie: 942 m
Klesanie: 942 m
Trvanie: 5 h
Najnižší bod: 663 m
Najvyšší bod: 1607 m
Zobraziť výškový profil
GPX

Podrobný popis trasy:

Oblasť:

Chočské vrchy

Východisko:

 Valaská Dubová

navigovať
Koniec trasy:

 Valaská Dubová

navigovať

Výstup na Veľký Choč patrí medzi najzaujímavejšie, ale náročnejšie trasy v regióne. Je vyhľadávaný najmä kvôli nádherným panoramatickým výhľadom z jeho vrcholu.

Trasa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy a Veľký Choč je jeho najvyšším vrcholom. Trasa prechádza Chránením vtáčím územím Chočské vrchy. Trasa prechádza Národnou prírodnou rezerváciou Choč. V lese sa správajte tak, aby ste nerušili jeho obyvateľov, nič nepoškodzujte, netrhajte a v lese nič nenechávajte. Pre zberateľov je v Informačnom centre Ružomberok k dispozícii turistická nálepka Veľký Choč, Lúčanský vodopád, Kúpele Lúčky a Lúčanské travertíny. Tiež sú k dispozícii magnetky Lúčanského vodopádu.

Trasa patrí medzi náročnejšie, najmä pre veľké prevýšenie na krátkych úsekoch. Terén je rôznorodý, od blatistých úsekov a skalnatých častí, cez lesné chodníky až po asfaltovú cestu. Niektoré náročnejšie časti sú zaistené oceľovými reťazami a miestami je potrebné použiť ruky na pridŕžanie sa stromov, skál či kosodreviny.

Podrobný popis trasy

Trasa začína vo Valaskej Dubovej pri turistickom smerovníku vedľa zastávky autobusu „Valaská Dubová,,OcÚ“. Po modrej značke vedúcej popri drevorezbe zbojníka do kopca pomedzi domy sa  cesta rozdvojuje a odbočíme k skalnému bralu za obcou. Spevnená cesta pokračujeme pomedzi stromy a kríky na lúku. Pod lesom sa nachádza náučný panel o „Lese“ a vpravo od neho prístrešok so sedením. Po vojdení do lesa sa trasa stáva strmšou. Po krátkom stúpaní sa dostaneme k prístrešku so sedením a studničkou s vodou. Tu sa povrch mení na štrkový až skalnatý a dostaneme sa ním až k pomyselnej skalnej bráne, ktorú tvoria skaly po obidvoch stranách chodníka, odkiaľ začne byť stúpanie ešte väčšie. Cesta pokračuje stále priamo strmo hore k náučnému panelu o „Faune“.  Trasa sa tu zvoľní, potom zas prudšie stúpa až nás dovedie na lúky, na ktorých nájdete náučný panel o „Flóre“. Ďalším dôležitým miestom na trase je smerovník – Stredná Poľana, kde sa môžete pokochať výhľadmi. Odbočíme na zelenú značku po okraji horskej lúky, odbočíme doprava na letnú trasu. Lesným chodníkom naberáme výšku potrebnú na zdolanie vrcholu. Keď vyjdeme z lesa na svahovité lúky, ktoré nás dostanú do kosodreviny. Zdolanie kosodreviny je krátke, ale skalnaté a štrkové. Kúsok od vrcholu sa naša trasa spája s červeným turistickým chodníkom, s ktorým pokračujeme na vrchol a neskôr aj ďalej. Pod skalou trčiaci turistický smerovník nás víta na vrchole Veľkého Choča. My však pokračujeme ešte pár metrov doprava na samotný vrchol, na ktorom sa nachádza výhľadová ružica, ktorá nám pomôže identifikovať okolité kopce a výstupová kniha, do ktorej sa môžeme zapísať. Odmenou za absolvovanie výstupu je nádherný panoramatický výhľad na všetky svetové strany. Veľká Fatra, Malá Fatra, Chočské vrchy, Nízke Tatry, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Oravská Magura, Orava, Liptov a mnoho iného je možné za dobrého počasia vidieť z vrcholu.

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Autom: Parkovanie v obci je možné len na spoplatnenom parkovisku pri miestnom cintoríne.
Taxíkom: Z centra mesta vás taxík na začiatok trasy bude stáť okolo 10€.

Trasa je dostupná aj autobusovou dopravou, k východiskovému bodu trasy vás dovezie prímestský autobus z Ružomberka. Z ružomberskej autobusovej stanice na zastávku autobusu „Valaská Dubová,,OcÚ“  Cestovný poriadok >>>

Dostupnosť a parkovacie možnosti

Na samotnej trase nie sú žiadne horské chaty, no nájdeme tu len núdzovú nocľaháreň. Na križovatke s trasou z Valaskej Dubovej sa nachádza nocľaháreň „Hotel Choč“.

Nájdi a rezervuj ubytovanie >>>


Bezpečnosť: Na trase je viacero častí so strmým stúpaním / klesaním, ktoré sú za mokra a aj za sucha šmykľavé. Niektoré úseky v lese prechádzajú blatistým terénom. Strmšie a náročnejšie časti trasy sú zaistené retiazkou. Vrcholové vyhliadky nie sú nijako zabezpečené. Veľká časť trasy vedie po kamenistých a skalnatých chodníkoch, kde hrozí vyvrtnutie členku. Pri prechode odporúčame mať turistické palice a dobrú protišmykovú obuv. Trasa nie je vhodná pre deti mladšie ako 10 rokov. Trasa tiež nie je vhodná pre osoby zo zníženou pohyblivosťou.

(Náhľad mapy: hiking.sk)

Plánovač Liptov