Uzávera: skialpinistická sezóna trvá 15.12. – 30.4.
Najlepšie obdobie: december až apríl
Potrebné vybavenie: lavínová výbava, mačky a cepín
Chopok je tretím najvyšším kopcom Nízkych Tatier. Táto trasa na jeho vrchol ideálnym spestrením v prípade, keď sa chce turista pozrieť aj do voľného terénu mimo rušných zjazdoviek, no zároveň využiť infraštruktúru vybudovanú v Demänovskej doline (chaty, bufety, parkovanie). Výhodou je aj to, že si už počas výstupu môžete skontrolovať aktuálne snehové podmienky a lavínovú situáciu ešte predtým, ako sa pustíte do strmých žľabov.
Keďže časť trasy prechádza práve jedným zo žľabov, je potrebné v prípade tvrdého povrchu snehu ovládať pohyb na mačkách a používanie cepínu. Aj napriek tomu, že sa trasa nachádza na severnej strane pohoria, hlavne v ranných hodinách tu pri bezoblačnom počasí príjemne svieti slnko, pretože celý Lukovský kotol je otvorený práve na východnú stranu. Zaujímavý je tiež fakt, že sa tu často stretnete s lepšími snehovými podmienkami ako napríklad vo vedľajšom Derešskom kotli, keďže aj pri severozápadnom prúdení tu sneh pribúda. To je na jednej strane výhoda, no na druhej strane môže práve takéto prúdenie vytvárať nebezpečné preveje alebo snehové dosky. Vzhľadom na sklon, hlavne v žľaboch, treba vždy sledovať aktuálne podmienky a vývoj lavínovej situácie na stránke hzs.sk.
Okrem lavínovej situácie je potrebné sledovať aj pohyb iných ľudí v teréne, keďže táto lokalita je často cieľom aj pre freeriderov, pre ktorých je tiež ľahko dostupná vďaka lanovke na Chopok.
Trasa začína priamo v stredisku Jasná – Záhradky. Mierne stúpanie, prvých niekoľko kilometrov vedie lyžiarskou zjazdovkou – Turistická. Pri pohybe po zjazdovkách odporúčame postupovať zoradení za sebou (nie vedľa seba) a rešpektovať lyžiarov, ktorí sa pohybujú po zjazdovkách. Pri turistickom rázcestníku “Pekná vyhliadka” sa trasa pripojí na červený turistický chodník. Z neho však treba po cca 600 metroch odbočiť vpravo a potom popri polome ďalej v smer do Lukovského kotla.
Častokrát sa tu môžete stretnúť s lyžiarskymi stopami, ktoré vás môžu usmerniť. Je to však miesto najnáročnejšie na orientáciu. Po pravej strane sa neskôr objavia žľaby Konského grúňa, ktoré sú tiež obľúbené a často lyžované.
Trasa pokračuje nad pásmo lesa, kde sa vám už naskytne pohľad na celý Lukovský kotol a aj vrchol Chopku. Odtiaľto je na výstup možných viacero variánt. Najpriamejšia vedie takzvaným Meteorologickým žľabom, no ten je dosť dlhý, úzky a strmý. Z hľadiska výstupu je výhodnejší najširší zo žlabov, takzvaný Školský, ktorý je zároveň najkratší a tiež čo sa týka sklonu najmiernejší. Je preto jednoduchšie vyhnúť sa kolízii s prípadnými lyžiarmi smerujúcimi zhora nadol a zároveň menší sklon znamená i menšie ohrozenie lavínami. Samozrejme ale odporúčame venovať dostatočnú pozornosť aktuálnej poveternostnej a lavínovej situácii, pretože aj tento žlab môže byť lavinózny. Po prekonaní žlabu zostáva už len cca 200 výškových metrov na vrchol Chopku po zjazdovke. Pred zjazdom sa odporúčame občerstviť na turistami a lyžiarmi obľúbenej Kamennej chate, prípadne vystúpiť aj na samotný vrchol Chopku (2024 m n.m.), kde však zväčša nie sú vhodné podmienky na zjazd vzhľadom na veľké skalné bloky.
Zjazd má niekoľko variant. Slabší lyžiari môžu využiť zjazdovky. Tých, ktorých láka zjazd voľným terénom sú v prípade bezpečných podmienok k dispozícii žľaby, ktoré sú súčasťou Freeridovej zóny.
Meteorologický žľab
Ide o severne orientovaný žľab. Slnko tu teda takmer vôbec nesvieti a často je výrazne tvrdší ako ostatné východne orientované žľaby. Zjazd týmto žľabom si vyžaduje už pokročilé znalosti jazdy vo voľnom teréne vzhľadom na jeho sklon a dĺžku. Veľmi dôležité je sledovať aktuálne podmienky.
Školský žľab
Do tohto žľabu svieti slnko ako prvé pretože má východnú orientáciu. Z hľadiska zjazdu je najširší, najkratší a má najmiernejší sklon, preto sa volá Školský. Z hľadiska obtiažnosti najľahší, avšak aj napriek tomu treba brať do úvahy riziko lavín pri zjazde.
Hlavne v jarnom období, keď sa už sneh začína topiť, sa na dne Lukovského kotla nachádza malé, ale veľmi fotogenické pleso.
Autobusom: Zastávka v Demänovskej doline, skibus vás privezie až na zastávku Záhradky
Autom: Platené parkoviská s obmedzenou kapacitou, priamo na začiatku trasy. V hlavnej sezóne si odporúčame privstať, aby ste vyhli zápcham a našli miesto na parkovanie.
Kamenná chata, reštaurácia Rotunda
Sú naozaj rôznorodé, výber je bohatý, najbližšie sú hotel Liptov, Grand, Marmot, koliba Jasná, Mikulášska chata, ale aj okolie Demänovskej doliny či Liptovského Mikuláša
+
sneh sa tu drží do neskorej jari
za pomerme krátky čas na vieme dostať na hrebeň
infraštruktúra
–
v zime môžu byť žľaby lavinózne, pretože pri severozápadnom prúdení majú dostatok snehu