Domov Archeoskanzen Havránok

Archeoskanzen Havránok

Jedinečné archeologické múzeum v prírode NKP –  Archeoskanzen Havránok sa nachádza nad hladinou Liptovskej Mary. Ide o magické miesto, ktoré učarovalo mnohým dávnym obyvateľom Liptova ležiaceho na severe Slovenska a jeho návšteva je veľkolepým zážitkom.

Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku. Prítomnosť keltského obyvateľstva sa dokumentuje na Liptove od 4. až 1. storočia pred n. l. Archeológovia tu objavili a odkryli pozostatky sídliska z mladšej doby železnej označovanej aj ako laténska doba.

Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. Liptovských Keltov zaradili do kmeňa Kotínov. Rozsah nálezov poukazuje na skutočnosť, že sa na Havránku nachádzalo ich sídlo nadregionálneho významu. Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa tu našli zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.

Na Havránku sa uplatnila takzvaná experimentálna archeológia. Nezostalo pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov, došlo aj k ich tvorivým rekonštrukciám a výstavbe replík. Vďaka tomu sa z Havránka stal prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou.

Počas letnej sezóny je dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností.

Archeoskanzen Havránok patrí k expozíciam Liptovského múzea v Ružomberku.

Liptovské múzeum a jeho expozície

Liptovské múzeum Ružomberok – geológia, paleontológia a botanika, zoológia, Feudalizmus, Cechy a remeslá v Liptove, Národopis, Galéria sakrálneho umenia Liptova, Život a dielo Andreja Hlinku, História výroby papiera, Z dejín mesta Ružomberok.

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – expozície bývania a spôsobu života rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova v minulosti.

Múzeum Čierny orol Liptovský Mikuláš – Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove.

Národopisné múzeum Liptovský Hrádok – Expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, Ľudová modrotlač v Liptove, Galéria paličkovanej čipky. Komorský úrad likavsko-hrádockého panstva, Historická soľná cesta, Z dejín mesta Liptovský Hrádok.

Roľnícky dom a dvor Vlkolínec – Expozícia tradičného bývania a spôsobu života.

Expozícia baníctva Maša – Liptovský Hrádok – Tradície hornoliptovského baníctva a hutníctva.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Vidiecky kolonizačný kostolík, postavený v poslednej tretine 13. storočia v priestore medzi Ružomberkom a Liptovskou Štiavnicou.

Hrad Likava – Jeho výstavba sa začala kvôli stráženiu priechodu cez Váh a významnej obchodnej cesty, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Banícky dom Vyšná Boca – Expozícia tradičného spôsobu života a bývania baníckej rodiny.

Typ na výlet: zoberte svoje dieťa na dobrodružnú Keltskú výpravu na bicykli.

Mapa TU.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

    1. Dobrý deň, áno, môžete prísť aj s psom. Areál skanzenu je stále otvorený. Verím, že si prípadne po svojom psíkovi upracete.:)

  1. Dobrý deň, prosím Vás o informáciu, či máte otvorené 29. 8., ak áno tak v akom čase. Ďakujem veľmi pekne. S pozdravom Z. Liptáková.

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov