Domov Kostol sv. Martina

Kostol sv. Martina

Kostol sv. Martina v Martinčeku

Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova. V interiéri kostola sa našla maľba z 13. storočia a ide o jednu z najstarších súvislo zachovaných nástenných malieb na Slovensku. Kostolík postavili okolo roku 1260 v dominantnej polohe na kopci východného svahu vrchu Mních. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likavka a Lisková, obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola. Bol postavený v štýle prechodného románsko – gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov. Vzácne maľby boli objavené pri reštaurátorskom prieskume v roku 1999. V priebehu rokov 2000 – 2002 boli nástenné maľby postupne odkryté a reštaurované v celom interiéri kostola. Cyklus malieb v presbytériu patrí medzi najzachovalejšie na celom území Slovenska a pravdepodobne najstaršie svojho druhu v regióne Liptova.

Vzácne sú zachované pôvodné okná veže. V hornej časti nesú znaky románskeho slohu a v dolnej časti ranogotické. Napriek rôznym úpravám v nasledujúcich storočiach si architektúra objektu zachovala svoju pôvodnú podobu a v tom spočíva jeho zaujímavosť a jedinečnosť dodnes. Autor nástenných malieb je neznámy, ale pravdepodobne tieto fresky vznikli okolo roku 1300.

Podľa povestí a teórií starších historikov postavili kostolík templári, ktorí mali mať na neďalekom vrchu Mních svoj kláštor. Moderná historiografia však prítomnosť templárov v Martinčeku odmieta.

Na kopci hneď pod kostolíkom možno vidieť okolo 30 drevených striešok, ktoré si obyvatelia postavili na uskladňovanie zemiakov a zeleniny a využívajú sa dodnes.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov