Domov Jánska kaďa a prameň

Jánska kaďa a prameň

Minerálne pramene Kaďa a Teplica sa nachádzajú na začiatku Jánskej doliny.

Liečivá minerálna voda sa nachádza na konci obce Liptovský Ján v prírodnom kúpeľnom prameni, ktorý miestni obyvatelia nazývajú „kaďa“. Táto voda je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická. Má dokázateľne liečivé účinky pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach, chorobách pohybového ústrojenstva.

V jeho blízkosti sa nachádza Teplica – pitný minerálny prameň a letné termálne kúpalisko Termal Raj spolu s krytými bazénmi hotela Sorea Máj.

Teplota termálneho prameňa Teplica je 20°C a výdatnosť 10,6 litra/min. Voda obsahuje hlavne sírany, vápnik, horčík a železo. Prameň upravil MNV za spolupráce občanov v roku 1986. Drevenú plastiku, ktorá „vypúšťa“ vodu vytvoril miestny rezbár Jožko Lukáč.

Liptovský Ján leží priamo v srdci stredného Slovenka a patrí medzi ozdoby Liptova. V jeho okolí sú sústredené všetky krásy – jaskyne, história, príroda, vleky a aj pramene – všetko, za čím ľudia prichádzajú. Je to turisticky vyhľadávaná obec, lebo tvorí vstupnú bránu do jednej z najkrajších dolín Národného parku Nízke Tatry – Jánskej doliny. Jánska dolina je bohatá svojou faunou a flórou.

Od roku 1998 je Jánska dolina vyhlásená za kúpeľné miesto. Ponúka výnimočné možnosti na celoročné vyžitie turistov. Okrem termálnych prameňov ponúka svojim návštevníkom bohatú históriu spojenú so zemianstvom na Liptove, vďaka ktorému bol v roku 1991 Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu s 20 objektmi.

V minulosti sa v obci Liptovský Ján využívali väčšinou teplé minerálne pramene. Bolo ich štrnásť. Ľudia z tejto časti Slovenska odpradávna delia pramene na teplé – teplica a studené – medokýš. Traduje sa, že liečivú moc svojich prameňov objavili ľudia náhodne. Domáce ženy močili konope s radosťou a čoraz častejšie. Pochvaľovali si blahodarné účinky prameňa, vďaka ktorému boli mladšie, vydržali dlhšie tancovať a reuma spolu s bolesťami kĺbov zmizla. V 16. storočí dokonca aj mineralóg Juraj Werner popísal ich blahodarné účinky vo svojom diele „O podivuhodných vodách Uhorských“. Tak začali prví turisti a šľachta okrem krás Tatier spoznávať aj Jánske pramene. Miesto konope v nich však máčali seba.

Parkovanie je možné cca 100 m od kade, v blízkosti kostola, alebo na parkovisku priamo za dedinou, odkiaľ vedie asfaltový chodník pre peších (cca 200-300 m). Obidve parkoviská sú spoplatnené.

Viac o Jánskej doline sa dozviete na stránke Jánska dolina.

Fotogaléria

Opíšte nám svoj zážitok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka je chránená testom reCAPTCHA a spoločnosťou Google.
Ochrana súkromiaZmluvné podmienky

Podujatia v blízkosti:

všetky podujatia

Plánovač Liptov