Liptovská obec Važec je jednou z mála, ktoré sa môžu popýšiť vlastným múzeum. To vo Važci je však niečím špeciálne. Múzeum ľudových tradícii vzniklo v priestoroch rodného domu Jána Kováča. Je to jeho súkromná zbierka, ktorá dokumentuje život vo Važci za posledné storočia. Keď bol Ján Kováč malý chlapec chodil pásť voly, už vtedy ho fascinovali zvonce a opasky a ľudová kultúra. Vždy chcel mať ten najkrajší. Táto vášeň mu zostala po celý život, vždy mal sen, že si uloží opasok a zvonce na čestnom mieste vo svojom dome.
Zbierku začal vytvárať pred dvadsiatimi dvoma rokmi v rodičovskom dome, bývalej murovanej zemianskej kúrii postavenej v roku 1760. Kúriu kúpil jeho prastarý otec Matej Kováč, keď sa vrátil po prvej svetovej vojne z Ameriky. V dome býval 40 rokov, no neskôr si s manželkou postavili dom a odsťahovali sa. Zámer vytvoriť zbierku v zemianskej kúrii vznikol až pred odchodom na dôchodok a po dvoch rokoch zbierania otvorili múzeum. Prvými exponátmi jeho zbierky bolo pracovné náradie roľníka, ktoré mal po svojom otcovi. Následne sa sústredil na remeslá, ktoré Važťania využívali v bežnom živote. Nájdete tu vybavenie tkáčky, obuvníka, pánskeho krajčíra a kožušníka, kováča, stolára, hrnčiara, povrazníka ale aj vybavenie salaša. Zbierka dokumentuje život vo Važci, nájdu sa tu aj dobové fotografie, živnostenské listy, záznamy a zápisy živnostníkov ale aj maketa obce Važec spred vyhorenia, ktorú vytvoril Milan Bartko u Pafka. Môžete vidieť vybavenie domácnosti, originálne važecké periny, truhlice, oblečenie. „Najviac si cením originálny kroj nevesty a ženícha, truhlice, ktoré si nevesty prinášali do novej domácnosti. Najstaršia je z roku 1781 s originálnym zdobením a menom nevesty“ povedal Ján Kováč. Raritou je aj stroj, ktorý poháňal vežové hodiny na evenjelickom kostole. Hodiny boli reštaurované v roku 1912.
Rozprávanie pána Kováča presunie návštevníkov mysľou do minulého storočia, návštevník pocíti závan autenticity, ožívajú v mysli príbehy važeckých remeselníkov, rezbárov, pastierov ale aj tradičných zvykov vo Važci. Kiež by toto zanietenie pre tradície a históriu takmer osemdesiat ročnému nadšenému zberateľovi dlho vydržalo.
Popis fotografie:
Tradičné oblečenie važeckej nevesty: parta, košelica, šafolová sukňa, šata(zástera), puatky, paternice (goralky), ručník (prehoz). Tradičné oblečenie važeckého ženícha: nohavice, košeľa, opasok, klobúk.
Opíšte nám svoj zážitok