Včely sú život: školská včelnica ako prírodná učebnica je projekt v záhrade významného slovenského spisovateľa Milana Rúfusa v Závažnej Porube. Táto záhrada je stále súčasťou Národného parku Nízke Tatry.
Včelnica má prispieť k záchrane včelej populácie a poukázať na nesmiernu dôležitosť včiel v potravinovom reťazci, resp. pre zachovanie (zvyšovanie) biodiverzity, zlepšiť spolunažívanie človeka so včelami. Dôležité je motivovanie najmä detí a mladých ľudí k včeláreniu a pozastaviť úpadok včelárstva v regióne.
V záhrade sa momentálne nachádza 9 náučných a interaktívnych panelov v rámci náučného chodníka, zrekonštruovaný včelín, rôzne typy včelích úľov, vyvýšené záhony, bylinková špirála a kvetinová lúka. Školská včelnica je budovaná s prihliadnutím na zásady permakultúry. To znamená čo najviac v súlade s prírodnými zákonitosťami (prírodou), bez použitia chémie, umelých hnojív, rašeliny. V maximálnej miere využíva lokálne prírodné zdroje tak, aby bola zabezpečená trvalá udržateľnosť.
Včelnica vo všeobecnosti slúži prioritne na environmentálne vzdelávanie detí v predškolskom veku a žiakov základných a stredných škôl z okresu Liptovský Mikuláš. Edukovať bude pomocou teoretickej a praktickej osvety o živote a ochrane včely medonosnej ako významného indikátora biodiverzity. Žiaci budú nielen oboznámení teoreticky so základnými poznatkami o včele medonosnej, ale Vzhľadom na vybavenie záhrady budú môcť sledovať prácu včiel – robotníc priamo na lúke a v školských úľoch v školskej včelnici vidieť trúdov a matky. Oboznámia sa so základnými pojmami a základnými činnosťami, ktoré musí včelár vykonávať počas celého roka, aby zabezpečil správne fungovanie a chod včelej rodiny. Vysadené medonosné rastliny sú označené slovenským a latinskym názvom, čo ponúka využitie v predmete pestovania rastlín, biológii a ekológii.
Na včelnicu budú naviazané ďalšie aktivity MŠ a ZŠ v Závažnej Porube, výhľadovo včelársky krúžok, workshopy a pod. O tom aj o progrese pred otvorením vás budeme informovať cez facebook stránku Epicentra a v Porubských novinách.
Reálne včely ako praktická súčasť včelnice budú umiestnené za Evanielickým kostolom v Závažnej Porube.. Ak sa upokojí situácia ohľadom moru včelieho plodu, tak začiatkom septembra bude možné osadiť dva úle. V pláne je mať 6 včelích rodín a ich chovať za pomoci detí, ktoré si takto najlepšie vyskúšajú včelárske remeslo.
Odborným garantom projektu je Správa NAPANT Liptovský Hrádok, v zastúpení Ing. Elena Hančinová a Ing. Mikuláš Hančin, ktorí sa osobne podieľali na vzniku včelnice.
Projekt vznikol najmä za podpory Obce Závažná Poruba. Za vznik včelnice ďakujeme aj partnerom a to:
- SLOVENSKEJ AGENTÚRY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA
- IKEA INDUSTRY,
- GRAFON s.r.o,
- GREEN LAND s.r.o.,
- PETRUS GROUP s.r.o.,
- S_NAPANT L. Hrádok.
O Epicentre
Iniciatíva Epicentrum vznikla z činností aktivít z komisie regionálneho rozvoja v Závažnej Porube. Pod jeho záštitou sme iniciovali otvorenie školskej včelnice.
Záleží nám na svojom okolí a na svojej obci. Spoločne rozvíjame aktivity, cestovný ruch a spájame ľudí, ktorí sa tu angažujú. Pripravujeme podujatia pre občanov a návštevníkov nielen obce ale aj regiónu Liptov. Viete sa zapojiť? Sme otvorení spolupráci.
Pochádzame a bývame v obci Závažná Poruba. Tá sa pre nás stáva epicentrum športu, kultúry a zábavy.
Opíšte nám svoj zážitok